• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Про волонтерство, Конгрес ІФЛА та Вроцлав

Міжнародна федерація бібліотечних асоціації та установ (IFLA) провела щорічний 83‑ий бібліотечний конгрес (World Library and Information Congress або WLIC 2017) з 19 по 25 серпня. Місцем проведення глобального бібліотечного івенту обрали культурну столицю Європи-2016 - місто Вроцлав у Польщі. Така локація стала реальною можливістю для бібліотечної спільноти України долучитись до міжнародного бібліотечного конгресу.

Подія у цифрах: 

3100 учасників з усіх континентів

192 країни-представника

500+ спікерів

9 представників бібліотечної спільноти від України, членів Української бібліотечної асоціації: з Києва, Львова, Полтави, Дніпра. 
1

Є декілька варіантів участі у такому масштабному бібліотечному заході. Можна бути учасником заходу на загальних підставах, тобто сплатити реєстраційний внесок від 175 до 915 євро - відповідно до часових проміжків реєстрації та наявності статусу члена ІФЛА (до речі, Українська бібліотечна асоціація є членом ІФЛА і регулярно поновлює своє членство у міжнародній бібліотечній федерації).

А можна шукати певні грантові пропозиції. У 2017 році Українська бібліотечна асоціація поширювала інформацію про можливість участі у Конгресі ІФЛА у якості волонтера (дякуємо за таку можливість Польській бібліотечній асоціації). Що ж це означає?

Волонтер WLIC 2017 має змогу брати участь у заходах міжнародного конгресу без сплати реєстраційного внеску плюс забезпечується частковим харчуванням. За це волонтер працює в організації Міжнародного конгресу 4-6 годин на день і не менше 3-х днів.

Цікава пропозиція, еге ж?

Три члена Молодіжної секції УБА відвідало WLIC 2017 у якості волонтерів та діляться своїми враженнями:

Вікторія Польова, Київ

Працюючи у Виконавчому офісу Української бібліотечної асоціації не один рік, бажання відвідати наймасштабнішу світову бібліотечну подію з’явилось давно. Постало питання у можливостях. 2Пропозиція працювати на WLIC 2017 у якості волонтера та побачити організаційну "кухню" наживо не залишила мене байдужою. 
Отримавши позитивну відповідь на заявку волонтера WLIC 2017, питання проїзду та проживання вирішилось достатньо швидко. Поєднання приємного з корисним та візит у серпні до такого привабливого міста Польщі як Вроцлав. 

Насичена різнопланова програма зі значною кількістю паралельних заходів, що інколи важко обрати сесію-фаворита. Однозначно скажу, що без знання англійської мови може бути важко – не всі сесії забезпечувались синхронним перекладом і можливість поспілкуватись з учасниками, лекторами може бути втраченою.

З цікавинок організації глобального бібліотечного конгресу:

 • Проведення 248 сесій за фактичних 4 дні;
 • Виставки бібліотечних установ та приватних організацій, які забезпечують бібліотеки новітніми спеціалізованими ПЗ, технікою, меблями;
 • Організований логічний супровід волонтерами учасників IFLA WLIC 2017;
 • Постер-сеcія, де купа ідей та проектів візуалізовано у легкій та цікавій формі;
 • Мобільний додаток з програмою WLIC 2017, з фільтром по дням, сесіям, спікерам, з можливістю створення власного графіку та фішки, типу рамки IFLA WLIC 2017 для селфі;
 • Можливість відвідати місцеві та районні бібліотеки;
 • Дозвілля. Дружня вечеря у форматі open-air для 3 тис. осіб, кухні різних народів світу, дотик до польської культури через музику та танці та "silent party" (тиха вечірка – треки від трьох діджеїв транслювались окремими каналами на навушники відпочиваючих). 

З особистого:

Робота супервайзерів (суперволонтери над волонтерами) дійсно виснажує і триває з 7 ранку до 7 вечора. Плюс висока відповідальність та ускладнення через людський фактор. Це не легко, але можливо. Дівчата та хлопці, чоловіки та жінки з різних куточків світу, наприклад, з Нової Зеландії та Бразилії приїздили були волонтерами на бібліотечному конгресі. Це мотивує. Чітка робота, участь у заходах по бейджам, серйозне відношення до серйозного заходу.

Однозначно, участь у такому заході відкриває нові горизонти:

 • розуміння твоєї роботи, бібліотечно-інформаційної професії, розвитку галузі загалом;
 • практика іноземної мови;
 • напрацювання професійних контактів;
 • мотивація до професійного, особистого розвитку.

3 1

Я "доторкнулась" до глобальної бібліотечної спільноти, відчула дух єдності з глобальним бібліотечним світом, побачила зсередини організацію масштабних заходів. Такий професійний світовий бібліотечний захід вартий фінансових та фізичних інвестицій.

Ірина Патрон, Львів

IFLAWLIC 2017 – одна з найкращих подій мого літа! Я дивуюсь сама собі, що на початку подорожі у мене були вагання і я мала всі шанси пропустити найкрутішу бібліотечну подію року! Аналізуйте самі, світовий бібліотечно-інформаційний конгрес відбувався у серпні, а це якраз час моєї відпустки. 4І ось, між вибором поїхати на море чи поїхати на бібліотечний конгрес, шалена бібліотекарка, обрала останнє)) І взамін отримала МОРЕ емоцій, вражень, досвіду, інформації та ін. 

А почалося все з того, що на сайті нашої Молодіжної секції УБА я натрапила на оголошення про набір волонтерів на бібліотечний конгрес ІФЛА 2017, який цього року відбувався у Вроцлаві (Польща) (тут варто зазначити, що одним з важливих факторів, чому я таки поїхала на конгрес – було місце проведення – Вроцлав –  одне з моїх улюблених польських міст. Я не одноразово тут бувала і захоплена його красою, дружелюбністю людей і загальноміською атмосферою). Отож, переглянувши умови участі у конгресі як делегат, я відразу зрозуміла, що це явно не мій варіант. Аналізуйте самі, одноденний квиток на конгрес, куплений завчасно (до 15 травня) коштував 175 євро, а в день події 230 євро. І це лише за один день і в цю вартість не входять звичайно витрати пов’язані з перебуванням у Вроцлаві, проживання, харчування. Звичайно можна було купити вхідний квиток  як член бібліотечної організації на всі дні конгресу за 695 євро (або 490 євро якщо купити його до 15 травня), проте я вирішила, що краще я випробую своє волонтерське щастя. 

Отож, які необхідні умови були для того, щоб стати волонтером? Їх по суті було дві – володіти англійською мовою не нижче середнього рівня (intermediate) та заповнити анкету-заявку, теж англійською мовою. Done! 
5

Раніше я звичайно чула про ІФЛА і про світовий бібліотечний конгрес, адже читала відгуки і бачила захопливі фото голови нашої секції з її перебування на конгресі у Колумбії. Тобто певне уявлення про ІФЛА і конгрес я звичайно мала, але я навіть не здогадувалась, що це буде захід, який переверне моє уявлення про бібліотеку і бібліотечну діяльність загалом. І  лише, побувавши на цьому заході, я по справжньому оцінила його масштаби. Надзвичайно насичена програма конференції з різноманітністю тем, величезний простір з бібліотечними постерами, виставка новітніх бібліотечно-інформаційних технологій, можливість поспілкуватись з представниками видавництв світового масштабу, відкриті вечірки, бібліотечні візити – і це лише мала частка тих подій, які викликали у мене справжнє професійне захоплення. 

І на завершення порада для всіх -  зголошуйтесь бути волонтерами! Це круто, адже ти маєш можливість попрацювати в міжнародній команді організаторів, набратись професійного досвіду, покращити своє знання англійської і завести нові знайомства з бібліотекарями з цілого світу. Дякую усім хто долучився до цієї події і особливе дякую за спільну працю і обмін досвідом колегам з команди реєстрації: Джудіт з Угорщини, Евеліні та Карежині з Польщі, Олівері з Сербії, Юці з Японії, Ейс з Норвегії, Джорджії з Греції, Антонеллі з Італії та ін. 
До зустрічі на наступному конгресі ІФЛА у Малайзії!

Еліна Алієва, Київ

Місяць відпочинку, нових людей і вражень. Завершуючою подією була поїздка у Вроцлав на Міжнародну конференцію бібліотекарів усього світу.

7

Я закохалася у Вроцлав. Спокійне, культурне, дуже красиве місто. Місце для романтиків, і закоханих пар. Мені сподобалося, що там багато мостів, усюди є вода: річка протікає по місту, фонтани, багато парків, дуже зелено. Так вони планують розбудову міста, це я побачила у архітектурному музеї міста. Все, що вони будують це все продумано, для людей, там ніяка Афродіта Петрівна не може от так взяти і застеклити балкон, чи розширити територію квартири за рахунок прибудови. З цікавинок міста: були ж звичайно бібліотеки: Оссоленіум, бібліотека на залізничному вокзалі, бібліотека в центрі на ринку. Також справила враження Вроцлавська політехніка, університет, Тумський острів. Багато костелів, також є і синагога, православна церква, реформаторська, тобто вони змогли поєднати усі культури гармонійно на одній території. В один день у нас була можливість потрапити і на похорони і на весілля, таке можна тільки в кіно побачити - велично. Зоопарк зроблений справді для людей і дітей, там так комфортно, спокійно, і навіть не смердить:). Костел Св. Вельжбети на верхівку якої ми пройшли 365 сходинок (фітнес за 5 злотих) - де відкривається панорама міста. Кафе, магазини на будь-який гаманець. Транспорт тільки: трамваї, автобуси (з мікрокліматом), таксі і власні автівки. Навіть промислові райони зроблені так, що ти почуваєшся комфортно, тихо. 8

Окремо заслуговує моє відвідання костелу і служби у неділю, парафії, що опікуються отці Облати. Це було неймовірне відчуття, містично. Я почувалася як у казці. Моє місто одним словом.

Конференція: Віва, Польщі, вони реально виклалися на 200%, для того, щоб конференція відбулася на вищому рівні. Приміщення і територія, які були арендовані, кетерінг - це все просто супер-пупер. Єдине наповнення конференції мене розчарувало, але це від них не залежало. Люди приїхавши на міжнародну конференцію - могли виступати не на англійській мові, показувати презентації неперекладені, не вміти презентувати, це було нудно, і нецікаво місцями. Були звичайно і ті, які відповідали високому рівню і презентації і поданому матеріалу.

Також ми брали участь у квесті організованому по місту, ми прийшли 27 зі 150, бо зробили 2 помилки. Грали у гру, де ми виграли презент від Асоціації бібліотекарів Польщі.

І я дуже вдячна супервізорам, тому, що завдяки їм, я почувалася надійно і спокійно, хоч місцями виникали певні питання і труднощі, але я завжди була нагодована, чітко розуміла, хто я і де.

9

Дякую Богу і людям за таку гарну поїздку!

Вікторія Польова, заступник голови МС УБА,

адміністративний координатор виконавчого офісу УБА;

Ірина Патрон, бібліотекар Львівської обласної бібліотеки для дітей;

Алієва Еліна, Наукова бібліотека НПУ ім.М.П. Драгоманова

Переглянуто 482