• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Почніть свій ранок з кав'ярні бібліотеки

Розповісти про це місце, мабуть, надихнуло відкриття подібного у нашому містечку – Вінниці. Кожен приходить сюди зі своєю метою. Одні – провести час з друзями, інші – щоб випити кави, треті – у пошуках художнього натхнення. Подібних місць в різних штатах США багато. Це – кав’ярня-бібліотека. Це навіть не бібліотечна кав’ярня. Дивне поєднання, але нічого дивного, адже ранок для американця починається з читання свіжої преси.

Bookcafe

Погортаємо сторінки історії виникнення подібного симбіозу. Ідея відкриття зародилась від потреби провести час за філіжанкою кави, а найголовніше, обговорити нову книгу місцевого письменника, яка тільки вийшла з-під пера. Що може бути кращим, ніж зустрітися з однодумцями, попити кави, обговорити книгу з друзями? Яким повинно бути це місце? Без сумніву, менше регуляцій, правил, де можна залишатись стільки, скільки потрібно, де немає оренди, де можна голосно говорити і співати, де, залишаючись наодинці, можна погортати улюблені романи чи почати читати нову книгу місцевого автора.

Такі кав’ярні зазвичай відкривались у місцях, де проживає багато художників слова та пензля, музикантів, з високою концентрацією перебування студентів. Деякі з них до того ж вирізняються органічною здоровою їжею, що радує своїх клієнтів різноманітними стравами (не тільки ж американцям захоплюватись гострою мексиканською їжею, яка вже стала стилем життя), про екзотичні назви яких трішечки пізніше. Тут проводяться різноманітні заходи, пов’язані з культурою і мистецтвом, зокрема читання письменниками своїх творів, зустрічі з письменниками, творчі концерти, перформанси. Це своєрідний культурний простір, який часом приймає невеличкі книжково-видавничі ярмарки. Це арт-ательє, де переймаєшся місцевою культурою салонів.

Крім того, тут можна зустріти і місцевого письменника, який тут має певні привілеї за свій «особливий індивідуальний стиль письма», спробувати поспілкуватися з ним, відчути його ритм життя. Тут панує атмосфера інтелектуального пошуку, що не характерна для звичайної кав’ярні. Представники мистецтва, зібравшись в групи, влаштовують бурхливі обговорення, проводять виставки картин, показують незалежне кіно, проводять читання для обраного кола слухачів. Варто проявити інтерес і пристрасну прихильність до їхньої роботи чи книги, і вже завтра ви можете стати найкращими друзями. Тут художники слова, зібравшись, влаштовують дискусії і замахуються на нові культурні проекти. Ця своєрідна культура вилилась у відкритий простір, такий як кав’ярня-бібліотека, яка таким чином неочікувано з’явилась у якості нового «цікавого місця». 

І не можна сказати, що це суто аристократична художня екосистема. Зовсім ні, це місце й зустрічі з друзями. Це своєрідний агітпункт, де збирається творча молодь, молоді діячі мистецтва, які самостійно створюють експериментальну, альтернативну культуру розваг. Тут також пустила коріння культура бранча, культура споживання, культура «їжі і пиття», комерціалізації. Проте це й місце, де формуються читацькі смаки, тут глибоко вкорінився спосіб до мимовільного зростання і розвитку.

Bookcafe2   

Рухаєшся далі, вузький прохід – і він теж зайнятий. Тут книги символізують віковий перехід від дитинства до підліткового періоду, коли починається читання більшої кількості книг, до того ж свідоме і самостійне читання. Проходиш, а далі – книжковий асортимент для дорослих. Книги на всі смаки, від біології – до довідників. Зупиняєшся на першому ж розділі – країнознавство,  вже подумки подорожую до Африки. Зароджується думка: як класно, що такі місця, ці кав’ярні-бібліотеки, інколи їх називають кав’ярні-книги, існують. Книгу тут можна купити дешевше, ніж у великому книжковому магазині.

У такій кав’ярні містечка Сейнт Чарльз, штат Іллінойс, на стінах – картини з творів відомих класичних творів, після перегляду яких мимоволі нотуєш у записник – «прочитати». Це затишна кав’ярня, де можна замовити, окрім кави, різні страви. Більшість з них мають дещо незвичайні назви, здається, автор назв намагається поєднати назву з якимось художнім твором. Вражає і дизайнерське рішення такого приміщення. Тебе оточує велика кількість книг. Проте незвичайним є те, що це оригінальний простір з вражаючими великими дерев’яними полицями, що викликає асоціації з горищем. Але на відміну від інших подібних кав’ярень, книги тут можна також купити. Варто пройти аршин – і ти побачиш лабіринт, у якому зонально розташувались книги для різних споживачів, починаючи від дитячої книги. До того ж, і тут ретельно попрацювали, щоб задовольнити маркетингові смаки. Дитячі книги майже від перших місяців життя дитини до шкільного віку. Тут все яскраво, серед книг багато іграшкових інсталяцій, статуеток, дитячих іграшок, малюнків, висловів про дитячу книгу, порад психологів щодо читання книг для дітей. Це підкуповує тебе, і твоя ейфорія і внутрішнє перенесення у дитинство змушує все-таки зачепитись за гортання якоїсь книжечки. Ти пригадуєш, кому можеш купити цю книгу і кому вона принесе подібне задоволення.

Bookcafe4

Ми залишили кав’ярню, а можливо, таки правильно сказати кав’ярню-бібліотеку, з подарунками, новими книгами, сувенірами, що розповідають про історію міста. Хмм, а хтось залишив це місце, розповідаючи про смачний ланч. Для мене ж – два в одному, але важко не погодитись, що кава була тут смачною, її запах нав’язливо супроводжував і у книжковий магазин.

Так склалось, що така можливість відвідати подібне місце з’явилась й у іншому штаті – Флорида. Цей будинок називають Red Library, або Червона Бібліотека, що знаходиться неподалік від школи. І тут книжковий магазин. Більш за все мене здивувало те, що сюди приносять ті книги, які ви прочитали. І не дивно, а чому б і вашому сусіду не прочитати ту книгу, яку ви купили в Японії чи Австралії. Книги тут від одного долара. Асортимент – очі розбігаються. Я зупинилась біля різдвяної інсталяції, а там - книги з вишивки, новорічний дизайн, святковий хендмейд, випічка, а далі – книги на історичну тематику. І все таке кольорове, формат – незвичайно-великий. Жаль, що валізи таки дорогі, щоб такі подарунки привезти і до нашої бібліотеки. Для постійних користувачів – святкові знижки: п’ять книг можна купити всього за долар.

У нашому місті відкрилась подібна Бібліотека-кав’ярня з назвою «Бібліотека». Ці останні березневі дні порадували появою такого місця, де таки багато книг. Захотілось дізнатись про проект, задум, ідею, заходи. І як тут все діє? І вже плануєш запрошувати своїх друзів, які приїжджають з інших міст та країн саме сюди. 

Неділя, десята ранку. Відкриваю двері кав’ярні. Наступний день після відкриття. Перше, що бачу, – це смачні тістечка, а далі під самим прилавком – величезна кількість книг. Справа на полицях книг ще більше, які так і кортить взяти з полиці і дати оцінку, що саме тут зібрано. Розгублено шукаю господаря, запитую про можливість розповісти про проект більше. 

Ще більше думок – а як вирішуватимуть питання, коли книг тут збереться багато, і хто робив їх підбір, і чи робили соціальні опитування щодо читацьких смаків наших вінничан. Отже, нас чекає нова зустріч з власником та відвідувачами, більш детальне вивчення – і не тільки асортименту книг, а й страв. 

Юлія Кашпрук,

член Молодіжної секції УБА,

провідний бібліограф Вінницької обласної

універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва

Переглянуто 2204