• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Thursday, 29 July 2021 13:11

Щоденник. ІV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації “Виклики сьогодення & Перезавантаження”, 13-16 липня 2021 р., Закарпатська обл.

День 1

Свій шлях до Ужгорода всі ми розпочали по-різному. У різний час, в різних містах, з різною погодою. Хтось їхав кілька годин, хтось близько доби, але ось ми всі тут, готові до навчання (це все ж таки школа).

Ранковий обмін досвідом із Закарпатськими колегами та розповідь про діяльність бібліотечної асоціації нашої країни класно налаштували на робочий лад.

1

Далі трансфер до с. Лумшори, під час якого просто гріх було не помилуватись неабиякими мальовничими пейзажами за вікном, помріяти про своє, набратись натхнення на плідну роботу...

5

А без чого не може обійтись початок будь-якого заходу? Без знайомства учасників. То й ми вирішили без нього не обходитись. До речі, чи можете ви швидко пригадати про себе один факт, який відомий всім і один, який про вас не знає ніхто? Цьогорічним учасникам школи було цікаво над цим подумати, Оксана Шикула влучно підібрала знайомство, щоб тримати мозок в тонусі. Серед учасників виявилось декілька власників собак, фітнес-тренерка, креативні люди, що виготовляють картини зі стіків з-під цукру та пишуть вірші, а також кілька любителів важкої музики.

Катерина Косинська зробила нам міні-екскурс в історію школи, яка вже відбувалась і взимку, і влітку (лайфхак: оберіть собі сезон до смаку). І про діяльність Молодіжної секції УБА послухали та цікаві проєкти, які очікують на нас (а ви вже підтримали Тиху вечірку?). І про цьогорічні конкурси, реєстрацію на які досі відкрито (спойлер: нас спонукали подаватись, тож там чекають на заявочки, чому б не спробувати себе?)

Іноді дуже цінно, коли вагаєшся щодо участі в конкурсах, дізнатись про чийсь успішний досвід.

Оксана Гуменюк поділилась особистими емоціями та враженнями від виграшу її бібліотеки в конкурсі "Бібліотека року".

6

Працювати учасники будуть насичено, тож нас об'єднали в 4 команди, дали перші завдання й пообіцяли багато цікавих активностей. Але це ще не все, далі нас чекав майстер-клас зі створення мішечків-приманок. І на що тільки не йдуть сьогодні бібліотекарі, щоб збільшити відвідуваність один з варіантів – ось такий мішечок, заряджений на позитив та багато користувачів. Звичайно, це жартівливий елемент декору, але ви лише подивіться, які гарні вийшли в нас мішечки!)

7

Далі буде, бо вже й розпочався новий день, а він обіцяє бути не менш багатим на враження.

День 2

День другий. Набираємо обертів. І розкручуємо нові теми.

Резюмуємо:

✅Що таке сучасна бібліотека? "Місце, де твориться людина майбутнього". І це підтверджує Оксана Бруй.

✅"Технології схожі на дерево. Якісь відмирають, а деякі – зеленіють і живуть". Ігор Огура розказав про автоматизацію, бібліотечний біль і Всесвіт.

✅"Будь-який процес у бібліотеці потребує креативності". Сказала таке Лариса Лугова і роздала завдання командам. Отож, креативили з каталожними картками й іграшками.

2

А ще дискутували. Пс-с-с... Трохи таємної інфи:

- Як вставна щелепа тримає старожитніх колег на роботі.

- Бажання – це швидкі мрії.

- Шукати нового досвіду – нормально.

3

✅ “Не тримай ідею в собі – ділись нею, а то хтось може реалізувати її за тебе”. Катерина Косинська розказала про управління проєктами як навичку, та поділилась цікавими і зручними інструментами для вимірювання результативності. А також практичним завданням було командами придумати одну бібліотечну «мрію без меж». Ой і намріяли же бібліотекарі!

Ух! Насамкінець послухали про подкасти у бібліотеці від Олександра Козирева й Анастасії Літашової. Потроху набираємо обертів. Бо ж тренди та тонус клієнтів – важливі штуки.

9

Мчимо далі!

День 3

IV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації день третій або "Як бібліотекарі гірські вершини підкорювали".

Якби нам сказали, що ми пройдемо понад 20 км, 10 з яких вгору, іноді по доволі крутеньких схилах, а після того будемо ще прослуховувати лекції та з задоволенням грати в цікаву гру – повірили б мабуть не всі. Але в скороченому варіанті – це і був наш день.

А тепер трохи більше літер для тих, хто ще читає довгі дописи.

Враження перше: гори. Складно передати словами весь спектр емоцій від підйому. Коли о 9:00 починається похід, що завершується після 16:00 і пройдено ледь не втричі більше, ніж звичайна норма ходьби – реально відчуваєш себе підкорювачем вершин.

Ноги? Відвалюються)

Було важко? Іноді дуже)

Норма води ±3 літри на добу? Здається, нам тепер не пити кілька днів, бо перевиконали.

Не пий, бо козенятком станеш? З гірськими потічками це не працює. Ми набирали шикарної прозорої та прохолодної чистенької води і кайфували ще й від цього.

Чи варто воно того? Ще й як!

Словом, можна довго говорити про гори, але краще разочок побачити на власні очі, ніж тричі послухати.

4

Під час підйому спало на думку, що шлях молодого бібліотечного спеціаліста дуже схожий на перший похід в гори. Нам буває складно, тому що є певні знання, але немає такого багажу досвіду, як у старших колег. Іноді дивишся на шлях попереду і з'являється сумнів, що це можна подолати. Десь доводиться йти майже екстремальними шляхами, а десь переборювати себе. Але скільки ж задоволення, коли те, що ти робиш, виходить круто! І вчора ми відчули, що ми круті (бо так воно і є, вибачте за скромність).

Трохи вгамувавши стомлені ноги й перепочивши, школярі попрямували слухати розповідь про цікавезний проєкт Smart Простір від Антон Близнюк.

Це було вау. Про те, що зробили і продовжують робити вони, мріють всі, хто вболіває за професію та прагне розквіту українських бібліотек, незалежно від розміру та розташування. Проте, не все так райдужно ц не всюди бігають веселі єдиноріжки. Президентка УБА Оксана Бруй дала школярам привід для цікавої дискусії, коли запропонувала подумати над реакцією пересічного бібліотекаря на такі зміни. Висновки не дуже втішні, але все в наших руках, бібліотекарі.

Продовжуючи тему просторів, віце-президентка УБА Лариса Лугова підняла гарячу тему: "Скільки класичної бібліотеки має бути в сучасній бібліотеці?" І, знаєте що? Контрольний пакет акцій – 51% (а може і всі 55) має лишитись за книгами, читанням, інформацією. Чим наповнювати частку, що залишилась, вирішувати самим бібліотекарям на місцях, головне, щоб це було корисно для громади.

А після грандіозної фінальної вечері що було, йой. Під час гри "Хто я?" всі точно подовжили собі життя на кілька років, бо дуже насміялись.

Попереду останній день, що ж там на нас чекає?.. Далі буде..

День 4

Заключний у IV Літній школі молодих бібліотекарів розпочався із відвідин Публічної бібліотеки Тур'ї - Реметівської сільської ради. Це саме та бібліотека, яка стала справжнім вибухом новин та сенсацією V Міжнародного форуму молодих бібліотекарів УБА. Історія про те, як мріяти так, щоб це стало реальністю. Реальністю, яка сколихнула всю українську бібліотечну спільноту, книголюбів, волонтерів та всіх небайдужих людей до наукового - технічного прогресу розвитку бібліотек України)

Ще зовсім молода дівчинка Аліна Гулик, яка працює лише три роки, своїм енергічним запалом, ідеями та креативом зробила зі звичайної сільської «совкової» бібліотеки справжній сучасний інформаційний центр для дозвілля та відпочинку кожного, хто туди завітає. Завдяки їй бібліотека має оновлений фонд сучасної літератури, відремонтоване приміщення, меблі і найголовніше - АБІС Коha та спеціальне обладнання. І це все має СІЛЬСЬКА бібліотека, яка є чудовим прикладом наслідування для всіх, хто розпочинає свій бібліотечний перевот, бо маючи такий стимул як Аліна, бібліотека приречена на успіх)

8

Саме про успіх і привабливість бібліотеки з точки зору бібліотекаря, директора бібліотеки, користувача та органів місцевої влади команди учасників описали у своїх проектах та презентували свою роботу. І знаєте? Чотири дні навчання не пройшли даремно. Було видно, що учасники, як гумка, увібрали в себе все, що було обговорено на лекціях. Шалені мрії створення сучасних бібліотечних просторів обов’язково мають бути реалізованими у подальшому майбутньому країни. Разом із презентацією учасники висловили свої бачення індивідуальних і організаційних факторів, котрі перешкоджають адекватному сприйняттю виробничих реалій. Після розповіді про тріумф бібліотеки та презентації командних робіт розпочалася церемонія вручення сертифікатів учасникам Школи.

10

Майже всі, хто був на Літній школі, брали участь вперше, тому у кожного справжні щирі емоції від пережитого) На завершення - учасники відкрили своїх таємних друзів) Неочікуваним і приємним здивуванням для учасників було побачити свого друга, адже сподівання і догадки були різними) Пам'ятні подаруночки тепер постійно будуть нагадувати про теплі відносини і дружні посиденьки під час навчання)

 

Свої враження у щоденнику писали:

Ольга Зубренко, провідна бібліотекарка відділу технічної та сільськогосподарської літератури ОКЗ "Харківська обласна універсальна наукова бібліотека"

Анастасія Літашова, бібліотекарка Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки

Оксана Шикула, зав. сектором обліку та контролю Чернігівської міської бібліотеки ім. М. М. Коцюбинського

Катерина Косинська, учена секретарка Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова

Read 237 times