• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Sunday, 16 February 2020 09:09

Щоденник VII Зимової школи молодих бібліотекарів УБА, лютий 2020

VII Зимова школа молодих бібліотекарів УБА розпочалася задовго до першого дня. Адже майбутні школярі почали готувати виступи і пакувати валізи, в передчутті невідомих місць, людей та знань.

День 1

Зустрілися учасники школи на залізничному вокзалі м. Івано-Франківська, звідки попрямували до Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка. Активні молоді бібліотекарі познайомилися з діяльністю обласної бібліотеки, зокрема, в краєзнавчому напрямку. Директорка Івано-Франківської ОУНБ Людмила Бабій провела екскурсію відділами бібліотеки. З перших кроків бібліотекою всі звернули особливу увагу на виставку гіпсових барельєфів відомих українських постатей сучасності.

Віцепрезидентка Української бібліотечної асоціації (УБА) Лариса Лугова презентувала діяльність Української бібліотечної асоціації, адже саме в цьому році ця громадська організація відзначає своє 25-річчя. Голова Молодіжної секції УБА Вікторія Польова відзначила особливості роботи з молодими активістами та немалі досягнення цієї секції у складі УБА. Бібліотекарка Івано-Франківського відділення УБА, а ще й учасниця VII Зимової школи молодих бібліотекарів УБА Марина Цюпа розказала бібліотечному товариству про цікавинки в роботі Івано-Франківських бібліотек.

84717172 171829437449329 6895167765745762304 n

Ще одним пунктом для збагачення та обміну досвідом активної бібліотечної молоді стала Наукова бібліотека Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника. Діяльність цієї бібліотеки презентував її директор Петро Гаврилишин та його заступники. За рахунок грантових коштів в університеті створено молодіжний центр "Paragraph". В ньому спікери Молодіжної організації «СТАН» Юлія Сінькевич та Дмитро Кузнецов познайомили присутніх з діяльністю організації, яку вони представляють, та провели для учасників школи молодих бібліотекарів тренінг «Роль лідерок/ів культури та компетенції людини в часи невизначеності».

86197776 2964549396918319 8221166642676105216 n 

Вже трішки поспілкувавшись та познайомившись, школярі відправились в дорогу до місця проведення школи – «Хати-майстерні», що знаходиться у с. Бабин, Косівського району, Івано-Франківської області. З жартами та анекдотами веселого водія швидко збігла дорога до підніжжя гори, на яку треба було залізти. Підйом на гору став справжнім випробуванням для всіх учасників школи. Вперше проходила школа в цьому місці, тому навіть організатори ще не знали, що нас чекає. Але доклавши зусилля, проявивши витримку і наполегливість, та за допомогою чергових «Хати-майстерні», вже під вечір всі дісталися місця проживання і навчання. Щастю не було меж! Важко було здолати гору та ще й з валізами і по мокрому снігу, але потенціал бібліотекарів настільки великий, що й вони самі навряд чи усвідомлюють свої величезні можливості.

І ось пролунав перший дзвоник! Всі були втомлені, але зраділи, що нарешті розпочинається подія «VII Зимова школа молодих бібліотекарів УБА».

83873296 558540951405905 3461853458594791424 n

Її відкрили незмінна, улюблена директорка всіх шкіл молодих бібліотекарів УБА Лариса Лугова, голова Молодіжної секції УБА Вікторія Польова та заступниця голови Молодіжної секції УБА Катерина Косинська.

Почали тісніше знайомитися, в форматі "багато хто знає що я..., але мало хто знає, що я..." і тут треба було розказати про загальновідомий та маловідомий факт про себе. Це було цікаво, дізнавалися один про одного неочікувані відомості, вміння та навички. Школярі отримали бейджики і невеличкі подарунки від Молодіжної секції УБА і... перше навчальне завдання. Хоч як хотілось поскоріше йти відпочивати, школярів ще чекав один виступ від організаторки школи Косинської  Катерини про ГО "Будуємо Україну разом", її досвід волонтерства та як молоді бібліотекарі, а також бібліотеки можуть долучатись до змін. Наприкінці обмінялися враженнями, а вони в цей день були досить суперечливими...

84928084 2604718709646005 8135885926665551872 n

Незважаючи на втому, присутні не відразу розійшлися по кімнатах. Так вже сталося, що на Школі зібралися такі цікаві непересічні особистості, що було про що поговорити, чим поділитися. А затишна атмосфера вільного простору «Хати-Майстерні» тільки сприяла цьому. За вікном сніг і холод, а всередині дерев’яної хатинки – тепло і приємно. Гомонять учасники школи, метушаться організатори, муркотять котики господарів, пахне ароматним трав’яним чаєм, інколи поскрипують дерев’яні сходи... Якось так непомітно ми стали зближуватися як одна велика родина. Чи то підйом на гору нас згуртував, чи то спільність інтересів, а, може, то бібліотекарі такі дивовижні люди, відкриті до знань та спілкування, до нових пригод і вражень, що вміють бачити найкраще та знаходити вихід там, де б, здавалося, його немає...

День 2

Прокинувшись вранці, роздивившись чарівні гірські краєвиди навколо, школярі зібралися на ранкову зарядку-«підзарядку». Весело та енергійно, всі дружньо виконували вправи під керівництвом учасника школи Ореста Симка. Сповнених цілющим свіжим повітрям Сокільського гірського хребта, школярів вже вабили запахи ароматних страв. В їдальні вже чекав смачний та корисний сніданок, його приготувала господиня – пані Ольга.

IMG 20200211 080728

Як в справжній школі, розпочалися уроки. Ключова тема 7-ої Зимової школи молодих бібліотекарів - "Soft skills бібліотечного лідера". Що ж таке «гнучкі» навички, чому вони так важливі і потрібні? Як їх розвивати і використовувати в роботі – про це та більше під час лекції «Soft skills: аналіз та синтез бібліотечного лідера» розповіла тренерка Вікторія Польова.

Пробудити в собі лідера намагалися разом з тренеркою Катериною Косинською. Хто ж такий лідер? Чим він вирізняється поміж інших? Присутні намагалися знайти відповіді на ці питання.

А попереду ще чекали дебати «Лідерами народжуються чи стають?» Дві команди по 3 учнів відстоювали свою думку, опонуючи один одному, наводили аргументи, цікаві приклади. Інші школярі уважно слухали виступи членів команд, їх питання та відповіді, а потім жваво обговорювали дебати. Більшість підтримали команду, що відстоювала твердження «Лідерами стають», але всі погодилися, що виступи команди, яка виступала за думку «Лідерами народжуються», були також досить сильними та ґрунтовними. Зійшлися на думці, що дебати – це також гарна форма роботи для бібліотеки, але важливо правильно обрати тему і організувати успішну командну роботу.

Після обіду школярів чекав тренінг з нового українського правопису. Учасниці школи, бібліотекарки Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки Юля Дубова та Анастасія Літашова підготували виступ на тему "Новий правопис – «фішка» сучасного бібліотекаря/сучасного українця". "Непісні постпости: мережеві дописи у правописних обіймах», де учні школи опановували нові правила правопису слів та вміння привабливо подати інформацію в соцільних мережах.

86264842 638083603675177 8335470260886962176 o

Багато інформації та вправ примусили засумніватися в знанні мови навіть найвпевненіших. Грамотність написання та вимови є однією з «м’яких» навичок, що сприяє підвищенню іміджу бібліотекаря як сучасного інформаційного фахівця. Не менш важливим є «обличчя» бібліотеки в інтернет-просторі, перш за все, це дописи в соціальних мережах. Тренерки Юля та Анастасія звернули увагу, як найкраще робити повідомлення про заплановані події, а також як звітувати про ті, що відбулися. Вони порадили не використовувати «канцеляризми», також слова, які «забруднюють», обтяжують текст, уникати суб’єктивної оцінки проведених подій, менше застосовувати звернення по-батькові. Вислухавши рекомендації спікерів, учасники активно обговорювали дану актуальну тему.

Тренінг з розвитку креативності «Творити-сотворити-утворити-натворити» для школярів підготувала незмінна директорка школи, віцепрезидентка УБА, успішна директорка Львівської обласної бібліотеки для дітей Лариса Лугова.

84284592 559566054636728 2276952439250747392 n

Що таке креативність і як її розвивати – про це присутні не тільки поговорили, а й спробували на практиці розвивати навички креативності. Лариса Анатоліївна запропонувала школярам вправи на розвиток нестандартного, творчого мислення, уяви та поетичних здібностей. Учні школи створювали оповідання, писали та зачитували вірші, вигадували рекламні гасла та навіть інсценували їх. Це було дуже весело та продуктивно.

 

Далі з лекцією на тему «Управління часом та простором» виступила тренерка Вікторія Польова. Питання тайм-менеджменту вивчаються як окремий курс в багатьох вишах, адже вміння організувати свою роботу, визначити пріоритети в діяльності, це не лише запорука високої якості та продуктивності, це важливий чинник організації успішного особистого життя. Навички самоорганізації в часі та просторі допоможуть бібліотекарям зробити більше та краще. Вікторія запропонувала оцінити робочий та особистий час протягом умовно продуктивного періоду життя людини. То чи варто відкладати справи і мрії на майбутнє? Можливо, вже сьогодні ви можете щось зробити для реалізації ваших ідей!

Інколи при правильній організації робочого часу, просто не вистачає натхнення щось робити. Про те «Як мотивувати себе до...» розповіла тренерка Катерина Косинська. Всі ми - живі люди і інколи лінуємося. Але як подолати лінь, як знайти мотивацію для досягнення цілей? Тренерка Катерина запропонувала учням конкретні кроки та дієві поради для виникнення стійкої мотивації у себе чи своїх колег або підлеглих.

На завершення другого дня школи всі зібралися в конференц-залі «Хати-Майстерні», поділилися враженнями та обмінялися думками з приводу почутого-відчутого та взагалі ходу навчально-виховного процесу. І невтомні організаторки задали ще одне домашнє завдання. Учнів поділили на три команди, кожна повинна підготувати командний проєкт щодо необхідних бібліотечному фахівцеві універсальних навичок та заходів задля їх відпрацювання.

85203815 559566341303366 6212637040811442176 n

Вже пізньої ночі наша команда зібралася в кімнаті і дуже довго та бурхливо обговорювала поставлене завдання. Були різні думки, різні варіанти. Кожен з учасників моєї команди висловив своє бачення щодо необхідних гнучких навичок та процесу їх формування. Усі команди поставились дуже відповідально та креативно до завдання і довго ще його обговорювали.

Чи бачили ви коли-небудь захід сонця в горах? Це видовище варто побачити хоча б раз у житті! Таємниче світло місяця поступово освітлює засніжені сердиті вершини, огортає містичним світлом дерева. Темні хмаринки намагаються за будь-яку ціну закрити величне місячне сяйво, але їм це зовсім не вдається. Спостерігаючи це видовище, я думала про те, що варто подолати всі негаразди та перешкоди, щоб бути зараз на цій горі, в «Хаті-Майстерні», познайомитися з організаторами і учасниками Школи, поспілкуватися з іншими гостями цього будинку. Лише другий день – а вже стільки вражень і емоцій, стільки корисної інформації і цікавих тренінгів... Душа в піднесеному настрої!

День 3

Підйом о 7-30. Та задовго до цього вже почали шуміти молоді бібліотекарі. Тих, хто встав, але не відразу прокинувся, збудила жвава та весела ранкова зарядка. Орест Симко та Вікторія Бакієва підготували нові енергійні вправи. Ми всі підбадьорилися, нагрілися та насміялися, сповнилися новими силами для нових звершень.

IMG 20200212 080701

Після смачного сніданку частина учасників школи продовжили готувати командні проєкти, а інша – пішла в гори. «Гори кличуть, і я мушу йти» - таке гасло написано на рюкзачках, які подарували організатори учасникам VII Зимової школи молодих бібліотекарів УБА. Тож чи можна всидіти, як є хоча б трохи часу. І я не змогла всидіти.

IMG 20200212 101639

Наш провідник Сашко повів нас різними стежками, показав неймовірні краєвиди. Ідучи гірськими висотами, розумієш слова: «Краще гір можуть бути лиш гори, на яких ти іще не бував». Місцями було складно йти по глибокому снігу, деінде – було слизько, але ж які відчуття коли ти на вершині! В цей день сонце яскраво освітлювало мальовничі краєвиди Сокільського хребта. Піднімаючись вище, ми зустріли на своєму шляху хатинки місцевих мешканців так далеко від усієї цивілізації. Але які особливі місця! Дух захоплює від величі і краси. Я б сама ніколи не відважилася піти в гори взимку, мені це здавалося дуже складно. Але разом з однодумцями ми весело та із задоволенням здолали гірські стежки.

84729403 1397922880385346 3040240077042089984 n

Після такої надихаючої прогулянки настала моя черга виступити на тему «Переосмислення професії бібліотекаря в сучасному світі». Так вийшло, що частково мій виступ перекликався із підготовленим командним завданням, тому мені довелося зорієнтуватися і трохи змінити його. Я намагалася донести аудиторії, яка насправді важлива професія бібліотекаря в сучасному інформаційному суспільстві і як багато можна зробити, використовуючи правильні інформаційні інструменти. Тема виступу викликала запитання у організаторів та моїх однокласників. Ми обговорили їх і окреслили певні шляхи вирішення.

IMG-e041913d9bd033bec618466fedc9a6a3-V

Після обіду на учнів школи чекала ще одна лекція від бібліотекарок Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки Юлії Дубової та Анастасії Літашової «Namaste по-діловому: привітні й турботливі поради з ділового мовлення». Вони розповіли, як вдало вести ділове листування, які можна використовувати лайфхаки задля встановлення взаємодоброзичливої комунікації.

IMG 20200212 140936

Дізналися про емоційний інтелект та повправлялися його розвивати учасники школи під час тренінгової лекції директорки Школи Лариси Лугової. Емоції посідають досить значне місце в житті кожної людини. А що ж таке емоційний інтелект? Як вміти керувати своїми емоціями та впливати на емоції інших, як розвивати емоційний інтелект – обговоривши ці питання, школярі на практиці спробували працювати над емоціями під час тренінгових вправ.

86186750 1400288290148805 1555020517566578688 n 

Після багатьох корисних лекцій та тренінгів, учасники шкіл презентували виступи на різні теми дотичні темі школи. Бібліотекарка Миколаївської центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш.Кобера і В.Хоменка Емілія Заколодна розглянула в своєму виступі 7 важливих soft skills для професії бібліотекар. Також вона провела для однокласників цікаві вправи для розвитку креативного мислення, командної роботи та інших гнучких навичок.

Про важливість формування позитивної самооцінки та самоповаги доповідав присутнім Орест Симко, бібліотекар Бібліотеки Українського католицького університету м. Львова. Самооцінка і самоповага, безперечно, значно впливають на стосунки з іншими людьми, тому варто працювати над собою і покращувати взаємовідносини з оточуючими. Формування самоповаги – це внутрішній погляд на себе. Негативна віра в себе, негативні сподівання та подібна поведінка прирікають людину на невдачу, формують низьку самооцінку, яка, в свою чергу, викликає негатив. Так утворюється замкнене коло. У своєму виступі Орест надав поради, як подолати невіру в себе та формувати самооцінку та самоповагу.

Директорка бібліотеки Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К.Ушинського» Валентина Візнюк поділилася з однокласниками своїми спостереження щодо «саботажників спілкування». З власного досвіду Валентина розповіла, як уникати конфліктів в колективі та встановити продуктивні довірливі відносини. Варто правильно поводитися при спілкуванні, щоб встановити емоційний контакт зі співбесідником та налагодити доброзичливе партнерство.

Секрети успішного публічного виступу відкрила присутнім Ярослава Бондарчук, завідувачка науково-методичного відділу бібліотеки Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова. Правильна, чітка вимова, грамотність слів та речень, доречна усмішка, емоційність, вдала жестикуляція, кодові слова – ці чинники будуть запорукою успіху оратора. Доповідачка розказала про рецепт ідеального публічного виступу та прокоментувала його складники. Вона надала поради яких слів і висловлень слід уникати та як подолати страх публічного виступу.

Вікторія Бакієва з Донецької обласної бібліотеки для дітей (м. Маріуполь) розповіла і презентувала роботу бібліотекаря в якості аніматора в бібліотеці для дітей. На мить всі учасники і організатори Школи перетворились в діточок і стали учасниками анімаційних ігор. Вікторія також поділилася успішним досвідом власної анімаційної роботи з дітьми в бібліотеці.

Яскравий та веселий учасник школи Ігор Огура представив на Школі свій виступ піл назвою «Батіг чи пряник, або З якої сторони тримати моркву?»

84861420 638091093674428 1963012105397338112 o

Як керівник компанії Biblio.Center, він окреслив сучасні інформаційні можливості технічного забезпечення бібліотек. Трохи розказав про діяльність його компанії в цьому напрямки та перспективи застосування інформаційних технологій в організації роботи бібліотек. Сьогодні технології стали невід’ємною частиною нашого життя. Автоматизація бібліотек спрощує паперову бібліотечну бюрократію та відкриває нові горизонти, нові можливості для бібліотек. Ігор порадив присутнім, як вдало донести бібліотекарям ідею автоматизації інформаційних процесів та прорахувати вигідність використанні автоматизованих систем.

І ось настав час захисту командних проектів, які школярі плідно готували напередодні. Кожна з трьох команд представила свій проєкт застосування гнучких навичок в роботі бібліотекаря. Хтось уявив конкретного спеціаліста, хтось зобразив загальний образ бібліотекаря, який можна застосувати в будь-якій бібліотеці. І, хоч завдання у всіх було однакове, але в кожному командному проєкті було щось своє, що інші учасники могли взяти собі на замітку.

86665848 2992527420781499 5274239536208019456 o

Ось і добігли кінця уроки в 7-ій Зимовій школі молодих бібліотекарів УБА. Всі почали готуватися до урочистого моменту – випускного. Аж тут школярів чекав сюрприз – зустріч з суперменом та звірятками. Ними стали організатори Школи. Пролунав останній дзвоник. Найактивніші школярі отримали подарунки від організаторів. Урочисто кожний випускник Школи отримав сертифікат та фото з організаторами Школи.

84553448 559733221286678 4301087688821309440 n

Після цього почалися веселощі. Бібліотекарі-аніматори розробили яскраву, веселу програму розваг: ігри, танці. Провели акцію "Кіт в мішку", яка була оголошена, ще до приїзду на Школу. Всі учасники і організатори привезли невеличкі презенти, які розіграли серед присутніх. Кожен отримав випадковий подарунок. Було цікаво і весело.

А після смачної вечері на всіх присутніх чекав святковий пиріг. Учасники ще довго пили чай зі смаколиками, обмінювалися враженнями, співали пісні, додавали один одного в друзі в соціальних мережах. В цей святковий вечір здавалося, що вся карпатська природа раділа разом з нами. Таємничі дерева загадково огортало місячне світло. Лише далеко за північ випускники почали розходитися по кімнатах, адже на них чекав новий насичений день.

День 4

Рано-вранці випускники почали складати валізи. Яскраве сонечко миготливо виблискувало на білих засніжених вершинах. Після смачного сніданку всі були майже готові до спуску з гори. За ці дні всім полюбилася "Хата-Майстерня", її господарі Ярослав та Ольга, чергові мешканці. А також пухнасті та привітні котики, які приєднувалися до шкільних занять, були поруч під час перерв на каву та особливо полюбляли складати нам компанію в їдальні. І це й не дивно. Адже в їдальні завжди було тепло, затишно, пахло смачненькими стравами. Господиня Ольга старанно накривала на стіл, дбала про різноманітність і корисність поданої їжі.

Спуск з гори дався легше, ніж підйом. Всі спускалися дуже дружньо, допомагали один одному нести важкі валізи, трималися міцно за руки в місцях, де було особливо слизько. Через погодні умови автобус, що повинен був відвезти нас до Коломиї, не зміг під'їхати до підніжжя гори. Але місцеві люб'язно допомогли нам дістатися до місця зупинки автобуса.

Кілька годин, і ми в Коломиї. Нас радісно зустріла директорка централізованої бібліотечної системи цього маленького охайного містечка Наталія Тарновецька. Всі ми відвідали музей писанкового розпису, яким Коломия славиться по всій Україні та в усьому світі. Не менш цікавим був Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського. Трохи прогулявшись вуличками Коломиї, молоді бібліотекарі завітали до Коломийської центральної районної бібліотеки. Приємно було бачити всіх коломийських бібліотекарів вбраних у вишиванки. Ознайомились з відділами центральної районної бібліотеки, зокрема, всіх зацікавив краєзнавчий відділ.

86381865 638084617008409 5531922176510263296 o

Круглий стіл про краєзнавчу роботу бібліотек Коломийщини розпочався вокальним виступом бібліотекарів Коломийської ЦБС. В ошатних вишиванках вони заспівали пісню «Завітайте до нас в Коломию». Далі директорка централізованої бібліотечної системи Наталія Тарновецька детально розповіла про краєзнавчу роботу бібліотек, друковані видання, найцікавіші заходи. Звернула увагу на виставку вишивок Миколи Гаєвого. Організатори VII Зимової школи молодих бібліотекарів УБА Лариса Лугова та Вікторія Польова презентували коломийським бібліотекарям діяльність Української бібліотечної асоціації та Молодіжної секції. Також вони вручили Подяку від УБА Коломийській центральній районні бібліотеці за підтримку у проведенні VII Зимової школи молодих бібліотекарів та сувеніри від гостей на згадку. Коломийська бібліотека подарувала кожному учаснику Школи книжку «Революція Гідності. Коломийський Євромайдан», дитячу книжку від автора Миколи Гаєвого, друковану продукцію про Коломийщину та безліч позитивних вражень. Учасники Школи поділилися враженнями щодо ходу події, висловили вдячність й побажання організаторам та один одному. На завершення зустріч всі разом заспівали колядку.

FB IMG 1582141725865 

Ось і добіг кінця останній день VII Зимової школи молодих бібліотекарів УБА. Здавалося, так багато шкільних днів попереду, а промайнули вони як одна мить. Розбіглися всі учасники з валізами по вокзалах на свої потяги і автобуси, поспішаючи додому.

Вже їдучі в потязі, я все думками була на Школі, серед своїх однокласників та організаторів. Все ще розмірковувала про гнучкі навички, про те, над чим варто попрацювати і що можна впровадити в практику роботи. Аналізуючи нові знання, зароджуються нові ідеї та плани на майбутнє.

Якщо ви мрієте взяти участь в школі молодих бібліотекарів УБА, то, повірте моєму досвіду, варто долучитися якнайшвидше. Це та подія, про яку ви точно не пошкодуєте, це варте ваших зусиль. Школа змінить вас та ваше професійне майбутнє. Ви переосмислите себе та свою роботу, почерпнете багато нових знань та ідей.

 Більше фото та відгуків від учасників за гештегом #libwinterschool2020

 Ольга Забенько

Централізована бібліотечна система відділу культури виконкому

Марганецької міської ради Дніпропетровської області

 

Read 1214 times