• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Tuesday, 24 September 2019 14:07

Три дні у Познані, або Як пізнати непізнане

12-ий Форум молодих бібліотекарів у Познані

Цього року вперше делегацію молодих бібліотекарів України було запрошено взяти участь у 12 Форумі молодих бібліотекарів у Познані (далі Форум). Відбулась ця подія завдяки ініціативі й гостинності Piotr Marcinkowski, що є Dyrektor ds. Kluczowych Klientów в BonaSoft, та підтримці компаній BonaSoft та Aleph Polska. 13 українських бібліотекарів з усієї України отримали можливість не тільки цікаво, але й, головне, корисно провести незабутні три дні у Польщі: три дні у атмосфері нових знань, нових знайомств.

4557109248 n

Перший день був насиченим та різноплановим. Розпочався «з корабля на бал»: тільки приїхали – і одразу розпочали знайомство з містом, з найвагомішими бібліотеками Познані: бібліотекою університету ім. Адама Міцкевича та бібліотекою Рачинських.

Найбільшою бібліотекою закладів освіти м. Познань є бібліотека університету ім. Адама Міцкевича. Вона заснована на початку ХХ ст. та налічує близько 5 млн. примірників на понад 50 тис. студентів, яких обслуговують близько 150 співробітників бібліотеки. На сьогодні бібліотека відкрита для всіх, здійснює обслуговування не тільки студентів університету, але й усіх бажаючих. До послуг користувачів бібліотеки абонементи, читальні зали, спеціалізовані читальні зали, наприклад, зала коміксів. Бібліотека оснащена автоматизованими системами. Читач за допомогою електронного каталогу може здійснити замовлення, самостійно здати чи записати до свого електронного читацького формуляру обрані книги. Бібліотека має цікаве та багате книгосховище. Його унікальністю є розміщення на 7-х поверхах. Також книги розміщені на горищі та під стріхою, підземелля використовується для зберігання журналів, вінілових платівок. Екскурсія бібліотекою збагатила українську молодь закордонним досвідом та подарувала незабутні враження.

Щоб краще зрозуміти специфіку роботи бібліотек, польських колег, українські молоді бібліотекарі разом з неймовірно ерудованим гідом Олексієм пройшлись містом, його найцікавішими стежинками, дізналися його історію та легенди. Покровителями міста є святі Петро та Павло, а символом міста є два козли. Місто довгий час контролювало прусське військо. Це наклало певний відбиток на менталітет. Кажуть, що познанці не скупі, але ощадливі. Подейкують, що саме з цього місця розійшлися шляхи трьох братів: Ляха, що залишився та заснував Ляхію, тобто Польщу, Чеха, що пішов на захід та заклав початок Чехії, та Руса, що пішов на схід та став праотцем Русі. У місті розвинута інфраструктура: є фабрики, що виготовляють деталі до автівок, трамваїв, автобусів, фабрики, що виробляють харчові продукти, косметику, пивзавод. На сьогодні у місті багато приватних підприємств, через це у місті низький рівню безробіття.

Особливою та корисною для набуття нових знань стала бібліотека Рачинських у Познані. Бібліотека об’єднує цілу систему міських бібліотек, складається з 39 філій та 5 музейних відділів. Сама бібліотека має дві частини: нову та стару будівлі. Містить безліч залів для користувачів: зал каталогів, комп’ютерні зали, зал періодики, зал з аудіоматеріалами, зал зі спеціальною технікою (сканери для читання мікрофіш, касет, сканування, пристрої для збільшення тексту), у тому числі зал, що має документи шрифтом Брайля. Бібліотека має пристрої для обслуговування слабозорих користувачів. Спеціальний відділ проводить заходи для таких користувачів, навчання у роботі з цією особливою категорією. Крім цього бібліотека проводить курси комп’ютерної грамотності. Як більшість бібліотек Польщі, вона також доступна для всіх бажаючих. Цікаво виглядають показники роботи бібліотеки: на 2 млн. фонду - 70 тис. користувачів. Нещодавно бібліотеку було оновлено за рахунок фондів Європейського Союзу. Вона отримала більш сучасне обладнання, кращий ремонт. Однак умовою цього було неможливість у найближчі 2,5 роки отримувати кошти за рахунок платних послуг. Отож усі послуги бібліотеки є безкоштовними для користувачів. Молоді бібліотекарі України вдячні за такі насичені екскурсії співробітникам бібліотеки та майстерному перекладачеві, завдяки якому мали можливість зрозуміти інформацію, якою люб’язно ділились польські колеги.

Наступний день українські делегати провели із задоволенням від отриманих знань в університеті ім. Адама Міцкевича в Познані. Після відкриття Форуму було надано слово голові МС УБА Вікторії Польовій.

3248765952 n

Вона коротко розповіла про нас, подякувала господарям та спонсорам, а також вручила подарунки та подяку організаторам. Доповіді Форуму були настільки різноманітними, наскільки різними можуть бути бібліотекарі: обговорювали вплив спорту, хобі на мотивацію у професійній діяльності (д-р Божена Ясковська, директор Головної бібліотеки Жежувського університету), дискутували стосовно різниці розуміння та заохочень до читання у відповідності до статі (Марцін Скарбка, Goodbooks), згадували скільки ролей може виконувати бібліотекар-ентузіаст і демонстрували позитивний результат від використання анімації у бібліотеці (Маґдалена Бздивка, Маґдалена Руснок, Воєводська публічна бібліотека та Центр анімації культури в Познані). Не обійшлося й без нагород. У межах Форуму відбулось вручення премії переможцям конкурсу СБП Тиждень бібліотек. У другій частині дня, українські молоді бібліотекарі взяли участь у роздумах про роль бібліотеки у пожежній безпеці (Роман Войцеховський, міська публічна бібліотека в Сопоті), друге життя речей за сприяння бібліотекарів (Сильвія Лушовська, Військова технічна академія ім. Ярослава Домбровського у Варшаві) та як виглядатиме бібліотека, коли на стрісі розміщуватиметься озеленіння (Марта Ставська-Пухальська, університетська бібліотека у Познані).

На завершення пізнавального дня молоді бібліотекарі активно долучились до кількох майстер-класів. З фінансовим присмаком – «Як говорити зі спонсорами?» від Пйтора Марцінковського (Coll. Minus). У затишній та дружній атмосфері було обговорено, як знайти спонсорів, як з ними розмовляти, що робити, коли допомога отримана та яких помилок слід уникати у розмові з ними. Та з емпатичним відтінком – майстер-клас з ілюзії руху — ХІХ-вічні оптичні іграшки на тлі подорожей Александра Доби від Кароли Аґнешки Гласнер. На цьому майстер-класі пізнавали форми створення ілюзій руху, які допоможуть захопити користувача, розвинути його творчі здібності.

В кінці дня молоді бібліотекарі України та Польщі комунікували та обмінювались знаннями такими схожими і такими різними для бібліотекарів різних країн.

Другий день Форуму пройшов не менш плідно. Пізнавали способи та ефективність активностей бібліотеки у мережі (Кінґа Венцлавська, Патриція Дзедзіц, Воєводська публічна бібліотека у Кракові), як користуватись хмарними сховищами і чим це корисно (Александер Ґніот Університетська бібліотека в Познані), форми роботи польських бібліотекарів у сприянні адаптації українців у Польщі (Ольга Смолец-Кох, Воєводська та міська публічна бібліотека ім. Збіґнєва Герберта в Гожуві-Великопольському), знайомились з біографістикою у бібліотеці (д-р Дам'ян Рожек-Павловський Університетська бібліотека в Познані), а також зі специфікою використання геймофікації у бібліотеці (Аґнешка Яролевська, Центр удосконалення вчителів, публічна педагогічна бібліотека в Коніні) та унікальним досвідом функціонування спеціалізованих відділів у бібліотеках ЗВО (Ґжеґож Щипа, Головна бібліотека Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні).

Після відвідувань майстер-класів щодо використання елементів театру в бібліотеці та як результат удосконалення її роботи від Катажина Вільчковська продовжили знайомитись з досвідом співпраці бібліотеки з міжнародними організаціями (Маґдалена Ґомулка, бібліотека Сілезії у Катовіце) та дискутувати стосовно ближнього і не дуже майбутнього бібліотек (д-р габ. Артур Яздон, університетська бібліотека в Познані). Під час другого дня Форуму виступила представниця української делегації молодих бібліотекарів, членкиня Президії УБА, наукова співробітниця Державної науково-технічної бібліотеки України Тетяна Борисова.

635428352 n

Вона розповідала польським колегам про участь молодих науковці в українському бібліотекознавстві.

Форум завершився взаємними подяками і дружніми бесідами. Насичені знаннями, враженнями і новими знайомствами молоді українці повернулись додому для поширення знань, отриманих на 12 Форумі молодих бібліотекарів у Познані.

37195180032 n

Антоніна Тіщенко,

провідна бібліотекарка відділу науково-методичної роботи

Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка

Facebook-сторінка Форуму

Read 925 times