• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Monday, 01 July 2019 05:58

Як проходила VII Всеукраїнська літня школа адвокації "Нова бібліотечна геометрія: адвокація, молодь, ОТГ"

VІІ Всеукраїнська літня школи адвокації для бібліотекарів «Нова бібліотечна геометрія: адвокація, молодь, ОТГ» зібрала 20 молодих та креативних фахівців з різних куточків України на Кіровоградщині з 18 по 22 червня 2019 р.  Школа була організована спільно Секцією з адвокації та Молодіжною секціїєю Української бібліотечної асоціації. Досвідчені та молоді спеціалісти досліджували «бібліотечну геометрію». Дослідження почали з магічного трикутника «адвокація, молодь, ОТГ», впродовж тижня ця фігура набувала нових форм і значень, наповнювалась новим змістом та новими баченнями і на кінець навчання перетворилась на чарівний багатогранник. Тож, про все по порядку.

4355785828207689728 n

 

Особисто для себе виділила три головних аспекти шкільного навчання.

І. «Ідея+ідея=нова ідея».

За тиждень навчання у школі нам пощастило познайомитись з роботою різних бібліотек. Обласна універсальна наукова бібліотека імені Д. І. Чижевського (м. Кропивницький) – це потужний науково-естетичний центр з найрізноманітнішими проектами від навчально-тренінгових центрів до мистецьких експозицій, від мовних клубів до неймовірних фото-проектів. Обласна бібліотека, як живий організм, постійно змінюється, трансформується, еволюціонує у відповідності до потреб свого користувача.

Бібліотеки Олександрійської міської системи вразили поєднанням традицій та інновацій, сучасні креативні підходи формують новий образ бібліотечної установи: квест-кімната, школа 3-D моделювання та робо-клуб, творчі майстерні, бібліотечний зоопарк та бібліо-няня.

AKBsdXiQ

Ще один формат бібліотеки, про який не можу не сказати, – це бібліотека ОТГ. В умовах децентралізації питання майбутнього бібліотек є актуальним. Чи зможуть новоутворені громади дозволити собі утримання бібліотек? Відповідь на це питання шукали у с. Попельнасте Олександрійського району Кіровоградської області. Тут бібліотека стала частиною культурно-освітнього центру «Толока», який поєднав в собі галерейний простір та інтерактивну музейну експозицію, театральну студію, кінолекторій та клуби за інтересами і, звичайно, сучасну бібліотеку з інтернетцентром. Невеликий за площею простір, але гармонійно організований, з сучасним ремонтом та облаштуванням дозволяє міксувати заходи; симбіоз бібліотеки, театру та музею створює нові формати культурних продуктів для мешканців громади.

Подорожуючи бібліотеками Кіровоградщини, ми побачили різні підходи в роботі бібліотек, запозичили ідеї, трансформували їх спираючись на власний досвід, на ресурси і можливості своїх бібліотек та на потреби наших користувачів. Тож тепер, бібліотеки різних куточків України засяють новими ідеями.

ІІ. Від проблем до цілей.

Повертаючись до головної теми цьогорічної школи «Нова бібліотечна геометрія: адвокація, молодь, ОТГ», учні з допомогою експертів окреслили проблемні питання бібліотек в умовах ОТГ. Уявили собі молодого бібліотекаря, який прагне створити сучасну модель бібліотеки, яка б відповідала вимогам громади, задовольняла її потреби та була майданчиком для вирішення проблем громади.

SWDZg7kA

Аналіз окреслених проблем дозволив сформувати головну мету навчання у школі адвокації – створити модель ефективної діяльності бібліотеки ОТГ через навчання бібліотекарів.

Тренери підготували для учасників змістовні презентації та цікаві завдання. Говорили про види адвокаційних кампаній, цільову аудиторію та основні мішені, шукали партнерів та зацікавлені сторони. Навчалися самопрезентації та комунікації, підготовці ключових повідомлень, намагалися подолати страх публічного виступу.

Отримані теоретичні знання закріплювали практичними вправами. Команди учасниць отримали паспорти умовних громад і виходячи з потенціалу, ресурсів та проблем кожної ОТГ, створювали моделі бібліотеки. Моделюючи нові формати сучасних бібліотечних просторів, команди в різний спосіб приходили до одного й того ж висновку – щоб розвиватись і відповідати потребам громади сучасний бібліотекар має бути вмотивованим, постійно навчатись, підвищувати свої компетенції, вміти аналізувати ситуацію навколо і пропонувати свій ресурс, щоб впливати на вирішення проблем.

ІІІ. Якщо заплутались у адвокації, на допомогу прийде геометрія.

Лише на перший погляд адвокація і геометрія не мають нічого спільного. Насправді, осягнути весь об’єм накопичених знань, проаналізувати, упорядкувати та структурувати викладений матеріал допоможуть точні науки. Можна складати формули або алгоритми успіху, схеми зв’язків та послідовностей та ін.

Завершуючи навчання у VII Всеукраїнській літній школі адвокації для бібліотекарів, команди учасниць створили власні моделі розвитку бібліотек через навчання бібліотекарів у вигляді «чарівних багатогранників». Це були й огранені діаманти, й айсберги знань, й фундаменти та надбудови нових бібліотек. Кожна новостворена геометрична фігура відображала нові завдання бібліотек, нові компетенції бібліотекарів та нові моделі ефективної діяльності бібліотек ОТГ.

-w-5LMpg

Хочу подякувати усім хто долучився до організації і проведення цієї школи. Тренери, експерти, приймаючі бібліотеки та учениці школи адвокації – всі разом і кожен особисто доклав зусиль щоб навчання було змістовним, корисними, цікавим та веселим. А всім, хто ще не встиг приєднатися до начального процесу, бажаю не втрачати можливостей і долучатися до шкіл, форумів, тренінгів та інших заходів ініційованих секціями УБА. Кожна така зустріч – це новий досвід, нові знайомства, новий крок до змін. Змінюємось разом!

dTfPNHOw

Ірина Козачук

Добропільська міська централізована бібліотечна система Донецької обл.

Фото Н. Гапіченко та І.Козачук

Програма школи тут.

 

Read 898 times