• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Wednesday, 01 May 2019 14:51

Як проходив ІV Міжнародний форум молодих бібліотекарів УБА

Сьогодні на вимогу суспільства бібліотекарю мало бути професіоналом в своїй галузі, бо бібліотечна діяльність охоплює все нові форми та сфери впливу на громаду. Молодь Української бібліотечної асоціації - це не тільки молоді бібліотекарі, а й креативні, непересічні, талановиті громадяни України. Вони роблять значний внесок в розбудову сучасного українського суспільства та створення інформаційного середовища.
Високий рівень знань та вражаючі результати діяльності різних бібліотек - це все поєднує учасників ІV Міжнародного форуму молодих бібліотекарів УБА, що зібралися 11-12 квітня 2019 р. у м. Харків, щоб обговорити перезавантаження сучасної бібліотеки. Організувала форум Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації,  за підтримки партнерів Наукової бібліотеки Національного юридичного університету ім.Ярослава Мудрого і Харківського обласного відділення Української бібліотечної асоціації. Спонсорами форуму та окремих заходів виступили українські видавництва "Саміт-Книга", "Наш формат", "Ірбіс-комікси" та "Ранок".
Форум відвідали молоді фахівці бібліотечної справи з різних куточків України та колеги з трьох країн – Білорусі, Латвії, Румунії. Захід пройшов у приміщенні Навчально-бібліотечного комплексу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого у місті Харків. 
 
З вітальним словом на відкритті Форуму виступили: Соляннік Костянтин, декан факультету адвокатури,  Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, кадидат юридичних наук, доцент (м. Харків), Олексій Чмир, державний експерт Директорату державної мовної політики, Міністерство культури України (м. Київ), Людмила Глазунова, заступниця директора, Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка; голова Харківського обласного відділення, ВГО Українська бібліотечна асоціація, (м. Харків), Вікторія Польова, голова Молодіжної секції, ВГО Українська бібліотечна асоціація (м. Київ), Тетяна Борисова, членкиня Президії, ВГО Українська бібліотечна асоціація (м. Київ).
Пленарне засідання розпочав Сергій Летучий (event-manager Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки, м. Старобільськ). Бібліотечні стереотипи знищують імідж бібліотеки та авторитет професії. А бібліотека сьогодні - це місце спілкування, особливо молоді, безкоштовний коворкінг, експериментальний майданчик інновацій, простір реалізації проектів, проведення тренінгів тощо. Сергій розповів про складний період в роботі Луганської обласної бібліотеки, яка була переміщена до Старобільська, яка зараз об'єднує однодумців та активно діє в різних напрямках, в тому числі, як відкритий інклюзивний простір. Багато запитань у присутніх було стосовно проведення вечірки "Good Silent Party".
 
Автор фото - Світлана Юрченко.
 
У виступі Геннадія Панаріна, програміста AVD-system (м. Харків) зосереджувалася увага на формах інформації, паперових та цифрових носіях. Доповідач поділився думками щодо майбутнього для читання в суспільстві. Зауважив, що цифра не вбиває читання, а навпаки - стимулює. Цифрові носії книг мають певні переваги перед традиційними паперовими. Але поряд з цим є низка невирішених питань, зокрема, дотримання авторських прав, перекваліфікації бібліотекарів та ін. 
Лінда Ельтерман (Linda Eltermane) розповіла про діяльність центру міжкультурного діалогу у Науковій бібліотеці Латвійського університетуЦя бібліотека була заснована Мартіном Лютером і скоро відзначатиме 500-річчя. Цікаво, що бібліотека старіша за університет, якому лише 100 років.
У результаті співробітництва посольства України в Латвії та працівників бібліотеки в 2004 році був відкритий український інформаційний центр. Це єдина подібна структура в ЄС. Центр не тільки надає користувачам українські видання у відкритому доступі, також в ньому проводяться різноманітні заходи з популяризації української культури, зокрема, літератури українською мовою. Латвійська бібліотека підтримує тісні зв'язки з кількома українськими бібліотеками. Навіть з бібліотекою Харківського університету ім. В.І.Каразіна укладено угоду про співпрацю. Крім українського культурного центру існують центри культур Грузії, Узбекистану, Білорусі, Болгарії.
Темою панельної презентації було "Сучасні тенденції розвитку бібліотечної справи у США". Її спікерами були: Маджия Крауз, PhD, керівниця програми «Американські центри» (Посольство США в Україні, м. Київ), Інна Павленко, координаторка центру «Вікно в Америку» (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека), Катерина Лискова, координаторка центру «Вікно в Америку» (Наукова бібліотека Харківського національного університету імені В.І. Каразіна), Оксана Горпинич, координаторка центру «Вікно в Америку» (Житомирська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олега Ольжича). Модерувала захід здійснювала Валентина Пашкова, докт. іст. наук, доц., заслужений працівник культури України,координатор американських центрів (Посольство США в Україні; Експертна рада ВГО Українська бібліотечна асоціація, м. Київ).
Марджия Крауз розповіла про ставлення до бібліотек в США: пересічні американці частіше відвідують бібліотеку, ніж кіно. Вона зауважила, що важливою функцією бібліотек є навчити відрізняти фейкову інформацію від достовірної. Адже бібліотека - це безпечний інформаційний простір. 
 
Кожна з учасниць панельної дискусії поділилася побаченим та своїми враженнями після відвідування бібліотек США, про свою роботу в центрах "Вікно в Америку", а також розказали про те, що схотілося змінити чи впровадити нового в своїй бібліотеці після відвідань американських колег.
Цікавим є досвід роботи бібліотек м. Клівленда (США). У місті було зачинено багато заводів важкої промисловості, через що воно опинилося в стані економічної кризи. Населення зменшилося вдвічі. Бібліотеки здійснили важливий внесок задля здійснення переорієнтації від важкої промисловості до креативних технологій. Бібліотеки довели громаді економічну доцільність свого існування. Коли постало питання про закриття бібліотек, мешканці виступили проти зменшення бібліотек та скорочення бібліотекарів. На сьогодні Клівленд розвивається і поступово виходить з кризи.
 
У перший день після обідньої перерви тривали паралельні заходи. 
Сесія "Промоція" зібрала усіх зацікавлених у опуляризації книг, читання, рекламуванні бібліотек та бібліотечних заходів.
Про формування мотивації до читання у дітей молодшого шкільного віку на прикладі коміксів українською мовою від видавництва “Ірбіс Комікси” виступила Ольга Греськів, директорка з продажу та зв'язків з громадськістю, ТзОВ "Ірбіс Комікси" (м. Львів).
З доповіддю про книжкові проекти як інструмент комунікації видавця та бібліотекаря виступив Ігор Степурін, голова благодійного фонду Бібліотечна Країна, директор з проектів видавництва “Саміт- Книга” (м. Київ).
Досвідом використання сучасних бібліотечних форматів промоції книг серед молоді поділилася Дар’я Яцкевич, провідна бібліотекарка бібліотеки-філіалу для юнацтва централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Миколаєва. Доповідь Дарини про різні формати промоції книг серед дітей та молоді вразила не лише своїм професіоналізмом, але й запалом до роботи. Видавництво «Ірбіс Комікси» виступило спонсором сесії «Промоція читання» і нагородило Дарію Яцкевич комплектом власних видань!
Автор фото - Юліана Ходарєва.
 
Тему "Читачі: книги не обов'язково мають бути паперові…" висвітлила Дана Пономаренко, бібліотекарка центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки централізованої бібліотечної системи для дорослих (м. Львів).
Керівниця культурно-освітнього напряму науково-технічної бібліотеки ім. Г.І. Денисенка Національного технічного університету «КПІ імені Ігоря Сікорського» (м. Київ) Ярошик Анастасія розповіла про івенти, що ощасливлюють.
Як формується стратегії просування бібліотеки в Інтернеті та створюється власний художній контент, присутні дізналися з виступу Вікторії Хворостенко, методистки Харківської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки ім. К.С. Станіславського.
Про такий новий підхід в промоції читання як бібліотечні аудіопідкасти поінформував Андрій Алієв, завідувач відділу соціокультурної діяльності молоді Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва. Створення аудіокниг, поширення їх серед користувачів та використання цього підходу в просуванні творів - усе це сприяє переосмисленню діяльності бібліотек, переорієнтації їхньої діяльності в новому форматі.
Про інноваційні форми роботи бібліотеки у м. Генічеськ розповіла Олена Селіванова, директорка Генічеської районної дитячо-юнацької бібліотеки.
Модераторка сесії "Промоція" Оксана Бояринова розповіла про кращі маркетингові кампанії бібліотек. Наприклад, в Нідерландах зробили безкоштовний проїзд в поїздах в Національний день книги для тих, хто показує книгу замість квитка. А острівна бібліотека Нової Зеландії провела інформаційну кампанію шляхом наслідування фотосесії родини Кардаш'ян. Її побачили більше 1 мільйона людей, фото отримали близько 2 тисяч коментарів та більше 5 тисяч репостів.
 
Паралельно тривала сесія "Технології", яку модерував Костянтин Картузов.
Розпочалася вона доповіддю завідувача кафедри штучного інтелекту факультету комп'ютерних наук Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (м. Харків) Володимира Кукліна. Спікер висловив думки, що бібліотеки в епоху розвитку штучного інтелекту стануть центрами управління глобальними технологіями на користь людству.
Програміст AVD-system (м. Харків) Геннадій Панарін розповів про користь та особливості використання авторитетних файлів. Авторитетний файл дає можливість уникнення помилок та опечаток в базах даних. Адже через помилки та різночитання електронні каталоги працюють незадовільно та не надають оптимальної інформації на запит користувача. Доповідач простежив етапи формування авторитетного файлу та окреслив можливості його використання.
"Цифрова безпека у бібліотеці. Робота з ризиками: визначити та запобігти" - це було темою виступу Антоніни Тіщенко, провідної бібліотекарки відділу науково- методичної роботи  Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка.
Продовженням теми став виступ про кібербезпеку інфокомунікацій Костянтина Картузова, директора Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва. Звертаючись до інформаційного середовища в Інтернеті, кожен користувач має бути обізнаний про важливість захисту даних та кібершахрайство. Важко передбачити всі загрози, але варто їх усвідомлювати та бути максимально уважним, аби уникнути неприємних ситуацій. Бібліотекам важливо контролювати функціонування власних онлайнових електронних ресурсів (сайтів, блогів, електронних каталогів) та розуміти ризики роботи з хмарними технологіями.
В інформаційному суспільстві важко уявити діяльність бібліотек без використання фото- та відеопродукції. Майстер-клас "Фото як промоція пізнавальної діяльності людини" провела для учасників Форуму Славія Посєдай, фотограф-волонтер науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва. Слава не тільки розповіла про фішки професійного фотографа, якими можуть скористатися бібліотекарі, а й розіграла календар із фотографіями за найцікавіший коментар від аудиторії. 
На завершення першого дня Форуму пройшов майстер-клас "Як досягти дзену і не звільнитися" від співробітників Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки (м. Старобільськ): Анастасія Літашова, завідувачка відділу інформаційний технологій та електронних ресурсів; Юлія Дубова, редакторка; Олександр Букрєєв, провідний методист; Денис Черв’як, бібліотекар.
Учасники Форуму мали змогу відвідати екскурсію по бібліотеці Національної юридичної академії України ім. Я. Мудрого. Директорка бібліотеки Надія Пасмор люб'язно провела охочих по всім відділам та розповіла про досягнення в бібліотечній роботі.
У бібліотеці діють 8 відділів: комплектування і наукової обробки літератури, науково-бібліографічний, зберігання фондів, рідкісних видань та дисертацій, обслуговування читачів, відділ інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення.  Інноваційним проектом у діяльності бібліотеки стало створення сектору наукометричного аналізу. Понад 40 тис. книг англійською, німецькою, французькою мовами активно використовуються для наукових досліджень у галузі порівняльного правознавства, законодавства країн Європейського Союзу, міжнародної судової практики тощо. Більшість цих видань надійшла до фонду бібліотеки Університету у рамках європейських проектів та програм. Гордістю Університету є фонд рідкісних, раритетних видань, що вийшли друком наприкінці XVII – на початку XX ст. Нове приміщення навчального-бібліотечного комплексу визнано кращею будівлею 2016 року. Будівля висотою 42 м. побудована у формі розгорнутої книги та обладнана 6 швидкісними ліфтами.
 
Паралельні заходи ттакож тривали під час другого дня Форуму. 
Сесія "Грамотність", яку модерувала Вікторія Польова, розпочалася доповіддю Алєксандра Тарасєвіча, бібліотекаря Центральної наукової бібліотеки ім. Якуба Коласа НАН Білорусі; голови комітету молодих спеціалістів Білоруської бібліотечної асоціації (м. Мінськ, Білорусь). Він висвітлив тему "Молодь в умовах інформаційного шуму в Інтернеті".

Автор фото - Слава Посєдай.
 
 
Спікер визначив такі причини інформаційного перевантаження в мережі: мережева реклама, спам, пошукова оптимізація, репости, рерайти та вірусний маркетинг. Через збільшення інформаційного шуму, користувачу важко знайти якісну інформацію. Крім того, спостерігається розпорошення уваги користувача на різні об'єкти.
Про розширення можливостей літніх людей через навчання англійській мові та цифровій грамотності поділилася досвідом гостя з Румунії - Revi Valentina Ianciac, бібліотекарка бібліотеки Ясського технічного університету імені Герге Асакі (Румунська національна асоціація бібліотекарів та публічних бібліотек, м. Ясси, Румунія).
Вже звичною стає практика створення бібліотеками власних електронних продуктів. Про досвід роботи в цьому напрямку та виокристання електронних продуктів задля підтримки додаткової освіти дітей у сучасних SMART бібліотеках доповідала Анастасія Дуплій, завідувачка бібліотекою-філією № 15 централізованої бібліотечної системи для дітей (м. Дніпро).
Як бібліотека сприяє розвитку навичок інформаційної грамотності серед студентів Сумського державного університету? Про це розповіла Яна Жерьобкіна, головна бібліографиня, бібліотеки Сумського державного університету (м. Суми).
 
Важливим напрямком діяльності сучасної бібліотеки є створення інклюзивного середовища. Львівська обласна бібліотека для дітей приділяє чимало уваги інклюзивній роботі. Ірина Патрон, бібліотекарка Львівської обласної бібліотеки для дітей пояснила, як бібліотека може бути простором включення осіб з інвалідністю чи певними вадами в активне життя. Адже особливі діти можуть бути вражаючими особистостями і здійснювати значний внесок в розвиток суспільства.
 
Одночасно із сесією "Грамотність" тривали майстер-класи.
Media Literacy Workshop “News or Noise?” (англійською мовою) провела Маджия Крауз, керівниця програми “Американські центри”.
Майстер-клас для бібліотекарів, які змінюють світ, про інноваційний дизайн програм і заходів провели співробіниці Американського дому (м. Київ) Тетяна Стрельченко та Мар'яна Гулевич.
Окремим заходом форуму проходила постерна сесія. Її учасники підготували постери та представляли їх під час сесії. Усі учасники форуму могли поспілкуватися із авторами постерів, задати питання, обмінятися контактами. Модерували захід Антоніна Тіщенко та Вікторія Польова.
 
Шляхом голосування було визначено найкращий постер, що отримав подарунок від спонсора сесії - видавництва "Наш формат" ("Школа мультиплікації  "Пізнай місто" Олени Ніколаєнко з Харківської обласної бібліотеки для дітей). 
Але на цьому Форум не завершувався. Учасники мали можливість відвідати екскурсію на видавництво "Ранок" та до центру «Вікно в Америку» у Науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.І.Каразіна на вибір. 
Автор фото - Слава Посєдай.
Ольга Забенько,
координатор Пункту європейської інформації "Все про Європу"
Марганецької центральної міської бібліотеки ім. М. Островського,
провідний бібліограф Марганецької міської ЦБС.
 
#younglibforum2019
Read 1324 times