• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Wednesday, 18 April 2018 18:58

ІІІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства», 12-14.04.2018

12-14 квітня 2018 р. у м. Львів відбувся ІІІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства». Організатором заходу виступила Молодіжна секція УБА за партнерської підтримки бібліотеки Українського католицького університету, Львівської обласної бібліотеки для дітей, видавництва «Самміт-книга», інтернет-магазину книг «Наш Формат», Асоціації Молодіжних центрів України.

29873506 1843480209005581 2107475092649076893 o

У заході взяли участь молоді бібліотекарі зі всієї України та іноземні бібліотечні фахівці із семи країн – Республіки Білорусь, Іспанії, Кіпру, Латвії, Румунії, Туреччини, Словенії. Локацією для ІІІ Міжнародного форуму молодих бібліотекарів став Центр імені Митрополита Андрія Шептицького.

Форум було відкрито вступними словами Оксани Бояринової, голови Молодіжної секції УБА та Ірини Шевченко, Президента УБА. Учасники також заслухали відеовітання від заступника Міністра молоді та спорту України Олександра Яреми, який підкреслив роль активізації бібліотечної молоді в реалізації Цілей сталого розвитку суспільства, що встановлені ООН на 2015-2030 рр.

Розпочався Форум з виступу Ірини Галайко, координатора ПРООН з Цілей сталого розвитку у Львівській області, яка розказала про взаємодію бібліотек та місцевих громад у питаннях, які спрямовані на досягнення сталого розвитку суспільства, а також підкреслила роль бібліотечних ресурсів, знань та вмінь налагоджувати партнерство в цьому процесі.

Іноземні колеги-бібліотекарі у своїх доповідях акцентували увагу на участі бібліотек своєї країни у досягненні Цілей сталого розвитку та власному баченні актуальних аспектів сучасної бібліотечної діяльності.

30073690 1843478969005705 1720859431690306183 o

Зокрема, Крістін Дескне, редактор веб-ресурсів Національної бібліотеки Латвії зауважила, що сьогодні бібліотеки – це, передусім, простір для комунікації, що тісно пов’язаний з забезпеченням якісної, всеохоплюючої освіти, що є важливою ознакою розвиненого суспільства. Аіша Коркмаз, бібліотекар з Університету Atilim (Туреччина) розповіла про можливості сучасних бібліотек для покращити життя громади та вдосконалити власну діяльність, пов’язану з збереженням інформації, наданням інноваційних сервісів та врахуванням запитів користувачів.

Майя Йелен, бібліотекар з Університету Maribor (Словенія) наголосила, що сьогодні діяльність всіх бібліотек спрямована на формування навичок самоосвіти у користувачів та надання допомоги у отриманні освіти іншим людям. Також спікерка підкреслила, що для цього молоді бібліотекарі мають залишатися творчими та добрими. Ставрулла Пітта, бібліотекар з Університету Кіпру, розкрила інноваційні ідеї роботи з дітьми в академічній бібліотеці на прикладі діяльності бібліотеки Університету Кіпру. 

30171328 1843477539005848 4577915578605878531 oГізела Руіз, директор бібліотеки Elisenda de Montcada у Барселоні, розказала про роботу з соціальними програмами бібліотек, які спрямовані на адаптацію юнацтва у соціумі, залучення молоді до читання та віднаходження для них можливостей для самореалізації. Іонела Панаіт, бібліотекар з Публічної бібліотеки ім. Dinicu Golescu (Румунія) поділилась досвідом участі бібліотек у волонтерських проектах, які спрямовані на досягнення підвищення рівня та якості освіти як однієї з Цілей сталого розвитку.

Христина Шовкопляс, бібліотекар Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка поінформувала учасників Форуму про роль бібліотек у розвитку громад в США (штат Коннектикут), їх волонтерську діяльність й залученість у вирішення важливої соціальної проблематики та про власний досвід участі у програмі «Відкритий світ».

Змістовною була доповідь Анастасії Ярошик, керівника культурно-освітнього напрямку у Науково-технічній бібліотеці імені Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», яка проаналізувала можливості бібліотек у налагодженні партнерства з активним громадським середовищем у різноманітних його секторах – спортивному, рекреаційному, мистецько-розважальному та соціальному.

Важливим подією Форуму стало підписання меморандумів про співпрацю УБА з бібліотечними асоціаціями Кіпру, Словенії та Туреччини. Метою, як зауважила Оксана Бояринова, голова Молодіжної секції УБА, є формування спільного бібліотечного й культурного простору, а також активізації об’єднаних професійних заходів і проектів спрямованих на розвиток читання та підтримку культурного розмаїття у світі.

30425404 1843478939005708 5123123486481528320 o

Наприкінці першого дня відбулася церемонія нагородження членів Молодіжної секції УБА премією МС Awards. За результатами відкритого голосування членів секції активістами року були обрані Вікторія Польова та Тетяна Борисова, Кращий проект року «Dislay-кросинг» (керівник Ольга Нестеренко), Кращий навчальний проект року – Школа молодих бібліотекарів УБА (керівники Оксана Бояринова, Микола Вірстюк). Переможці отримали подарункові сертифікати на придбання видань від партнеру Форуму інтернет-магазину «Наш Формат». Завершився день екскурсією Центром імені Митрополита Андрія Шептицького та концертом живої музики.

30167631 1843479589005643 6310327909996866910 o

Другий день Форуму був не менш насиченим інформацією та комунікацією. Учасники мали нагоду ознайомитися з напрямами діяльності Білоруської бібліотечної асоціації, які представив Олександр Тарасевич, бібліотекар Центральної наукової бібліотеки ім. Якуба Коласа, Мінськ. Він зауважив про необхідність популяризації сучасних білоруських письменників, проекти з підвищення читацької активності та літературної компетенції молоді Білорусі.

Приємним бонусом поза основною програмою стала доповідь Єлизавети Федоровської, голови Молодіжної Консультативної Групи ООН в Україні про волонтерів ООН та їхній внесок у досягнення цілей сталого розвитку.

Українські спікери у своїх доповідях показували дотичність бібліотечної роботи до імплементації Глобальної Цілей сталого розвитку. Олександра Промська, заступник директора Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки ознайомила з особливостями роботи бібліотек Рівненщини як майданчиків для неформальної освіти громади. Костянтин Картузов, директор Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва розкрив окремі аспекти діяльності бібліотек Миколаївської області у контексті ЦСР.

Олена Щепіль, завідувачка відділу Львівської обласної бібліотеки для дітей, торкнулася питання ролі бібліотек у охороні інтелектуальної власності та дотриманні академічної доброчесності. Наталія Скрипак, бібліотекар Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки поділилася напрацюваннями їх установи у галузі підтримки поліетнічності та культурної гетерогенності.

Деякі зі спікерів зосередили увагу на окремих проектах їх бібліотек, які знаходяться у кореляції з досягненням сталого розвитку суспільства. Так, було представлено доповіді про безкоштовні курси іноземних мов (Анна Гріньова, провідний бібліотекар відділу міжнародних проектів Одеської національної наукової бібліотеки), проект по протистоянню торгівлі людьми «Свобода для кожного» (Галина Гошко та Ірина Патрон, бібліотекарі Львівської обласної бібліотеки для дітей), екологічний проект «Герой сміття» (Ірина Пігура та Катерина Сухоребська, провідний бібліотекар та завідувач відділу Львівської обласної бібліотеки для дітей).

Всі зазначені аспекти діяльності бібліотек є важливим внеском для забезпечення сталого розвитку суспільства, що передбачає супровід всеохоплюючої, якісної освіти, формування мирного та відкритого суспільства, виховання толерантності, подолання ідеологічних, соціальних, культурних та політичних стереотипів, екологічне просвітництво у аксіологічному та практичному вимірах.

Важливим для набуття практичних навичок, необхідних у роботі молодих бібліотекарів, став тренінг з основних комунікаційних бар’єрів та засобів їх подолання, який провів Роман Грисьо, керівник корпоративного університету Wentrum, Львів.

Завершився другий день Форуму засіданням Молодіжної секції УБА, під час якого було обговорено плани Секції на майбутній рік та окреслено головні напрями її діяльності. Серед них – всеукраїнська кампанія в підтримку читання та бібліотек, розширення співпраці з Вікіпедією та організація навчальних вебінарів для професійного вдосконалення молодих бібліотекарів.

30420577 1843476859005916 8248858842157806558 o

У третій день Форуму пройшла стратегічна сесія щодо створення молодіжних просторів у бібліотеках, організатором якої виступила Асоціація Молодіжних центрів України спільно з Молодіжною секцією УБА. На Сесії було обговорено наявні законодавчі та нормативні акти, вимоги до створення молодіжних просторів, реальні та потенційні послуги, можливості та бар’єри у реалізації таких проектів. Також було презентовано успішні приклади вже створених молодіжних просторів на базі бібліотек у містах Львів, Дружківка (Донецька обл.), Бердичів (Житомирська обл.), Одеса.

ІІІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства» став масштабним заходом для молодих бібліотечних спеціалістів, що надав їм можливість творчого пошуку свого місця у професійному світі, встановлення контактів з колегами та отримання актуальної фахової інформації. Щороку Форум зростає та вдосконалюється, але незмінним залишається його креативний і вмотивований вплив на успішну діяльність молодих бібліотекарів.

 

Програма Форуму тут.

Фотографії можна переглянути тут

Презентації Форуму тут

 

Людмила Рабаданова,

член Молодіжної секції УБА

головний методист ДБУ для юнацтва,

кандидат філософських наук

Вікторія Польова,

заступник голови Молодіжної секції УБА,

адміністративний координатор виконавчого офісу УБА

 

Read 2131 times