• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Субота, 18 жовтня 2014 00:00

Бібліотеки майбутнього, які існують сьогодні

З року в рік у світі відзначається тенденція по зменшенню читання книг. Вважається, інтернет та телебачення стали тому причиною. З кожним роком люди читають менше звичайні паперові книги, а віддають перевагу електронним версіям, у противагу важким талмудам. І все менше ходять до бібліотек...
 
Напевно, повернути людство в доцифрову еру вже не вийде, аби всі читали у таких обсягах як декілька десятиліть назад. Тому можливо варто залучати читачів до бібліотеки чимось іншим, поряд з книгами?
 
Пропонуємо вашій увазі ТОП-10 бібліотек майбутнього, які функціонують сьогодні у деяких країнах світу. Ці бібліотеки стали архітектурними окрасами міст, у яких вони знаходяться. Кожна бібліотека має свої архітектурні особливості, що вирізняє їх із загальної маси будівель міста.
 
1. España Library (Mazzanti &Arquitectos)
 
Культурний комплекс Biblioteca Parque España відкрився в Медельїні, Колумбія, в березні 2007 року. Відкриття центру було для міста подією величезного значення: воно ознаменувало повернення до життя, в якому книги важливіші за зброю, після тривалого періоду заворушень. 
 
 
Для бібліотечного комплексу було вибрано місце на пагорбі, видиме майже з будь-якої точки міста. Там побудовано три будівлі комплексу, які здалеку нагадують необроблені валуни і здаються продовженням природного ландшафту. 
 
 
 
 
 
2. Traverwood Library (inFORM studio) 
 
Нова будівля громадської бібліотеці Traverwood, план якої нагадує гігантського мурашника, була побудована в штаті Мічиган, США. 
 
 
Комплекс був повністю споруджений з місцевого ясена, вирубаного на ділянці будівництва. Світле дерево і мінімалістичний еко-дизайн надають бібліотеці виразний скандинавський відтінок. 
 
 
3. Vennesla Library (HELEN & HARD)
 
Бібліотека норвезького міста Веннесла включає в себе кафе, навчальний центр і книжкове сховище. 
 
 
Зазвичай читальні зали роблять невеликими, темними і задушливими, щоб світло і повітря не пошкодили книги. Архітектори, які працювали над проектом цієї бібліотеки, відійшли від стандартів. 
 
 
Вони перетворили бібліотеку в просторий ангар зі світлими стінами, великими вікнами, і величезним вільним простором. Якщо ж читачеві потрібно затишне і тихе місце для вдумливого читання книги, він може "примоститися" на спеціально облаштоване місце для читання в середині однієї з перегородок. 
 
 
4. Bishan Public Library (LOOK Architects) 
 
Сингапур вкладає великі кошти не лише в промисловість і освіту, а й в міське планування і сучасну архітектуру. 
 
 
Бібліотека Bishan Public Library – класичний приклад сучасного сингапурського містобудування. 
 
 
5. The Poplar Creek Public Library (Frye Gillan Molinaro Architects) 
 
Проект сучасної Будівлі Громадської бібліотеки міста Чикаго розділений на декілька зон.
 
 
Кожна зона видділяється певним кольором: яскраво-оранжевим, салатовим, жовтим, залежно від призначення приміщення або тематики розміщених в ньому книг. 
 
 
Кольорове кодування вважається найпростішім способом організації людських потоків в громадських закладах. 
 
 
6. New Stuttgart Library (Yi Architects) 
 
Одна з найбільш відомих пам'яток німецького міста Штудгарт - це міська бібліотека. Зовні будівля міської бібліотеки виглядає, як складна двоколірна головоломка, схожа на кубик Рубика. Вдень ж бібліотека вражає своїм однотонним білим фасадом і квадратна правильна форма цієї німецької бібліотеки робить її одною з найгарніших бібліотек світу. 
 
 
Відкрите планування внутрішнього простору засліплює великою кількістю світла і білосніжними стінами. 
 
 
Єдиний кольоровий акцент в світлому інтер’єрі – книги. Фонди бібліотеки розташовані по периметру будівлі у всіх на виду. На кожному поверсі розміщена література однієї тематики. Кожен поверх бібліотеки присвячений певній темі: музика, світ, діти і так далі.
 
Крім містких стелажів, бібліотека надає зони для відпочинку дорослих і дітей, кафе та кімнату для ігор, які виділяються із загального контексту більш барвистим дизайном. 
 
Додамо, будівля бібліотеки міста Штутгарта була побудована в 2011 році за проектом корейського архітектора Eun Young Yi, а на її будівництво було витрачено поняд 80 млн.євро!
 
7. Liyuan Library (Li Xiaodong Atelier)
 
 
Архітектори зробили все можливе, щоб бібліотека Liyuan неподалік від Пекіна здавалася продовженням навколишнього ландшафту. 
 
 
Багаторівневий інтер’єр з численними сходинками і полицями різної висоти та конфігурації був натхненний сусідніми пагорбами, а решітка з гілок по всьому фасаду – лісом навколо. 
 
 
8. Kanazawa Umimirai Library (Coelacanth K & H Architects)
 
А наш список продовжує ще одна бібліотека Японії. Kanazawa Umimirai - назва цієї бібліотеки, яка представляє собою бетонну будівлю з 6000 скляних отворів-ілюмінаторів, що пронизують стіни. 
 
 
Бібліотеки в Японії повинні бути дуже добре освітленими, з великою кількістю природного світла, але без відволікаючих увагу вікон. 
 
 
Тому рішення з білими стінами та круглими вікнами-ілюмінаторами, створюють в бібліотеці свіже денне освітлення та легкість і безмежність навколишнього простору.
 
9. Bibliothek Luckenwalde Town Library (FF Architekten)
 
 
По справжньому королівською вважається Луккеванвальдська (Luckenwalde) бібліотека в Брандербурзі. 
 
 
Завданням архітекторів було перетворити будівлю старої залізничної станції в публічну бібліотеку з окремими корпусами для дітей і підлітків. 
 
 
Місця в будівлі колишнього вокзалу для дитячого залу не знайшлося, тому проектувальники FF Architekten прибудували до нього похилу конструкцію золотого кольору. Зовнішня конструкція нової будівлі зроблена із сплаву міді й алюмінію.
 
10. Seattle Central Library (OMA)
 
Нова центральна бібліотека Сіетла вважається зразковою – це споруда, в якій гармонійно поєднуються стиль і функціональність. 
 
 
Спроектована архітектурними зірками з бюро OMA будівля має дуже велику площу і складну конфігурацію.
 
 
У цій бібліотеці здавалося б можна загубитися, але з допомогою кодування тематики відділів за кольорами від Рема Кулхаса, це дуже складно зробити. Кольорові зони на пілозі позначають зони для читання, відпочинку та місця для спілкування. 
 
 
Також кольори допомагають для навігації - прямуючи за намальованою на підлозі кольоровою стрічкою, можна дійти від інформаційної стійки до відділу потрібної тематики.
 
Як не прикро, але традиційні бібліотеки все більш і більш витісняються сучасними електронними, користуватися якими здавалося б простіше й легше. Тому чому б не взяти на озброєння досвід інших країн світу, де окрему цінність становлять їхні бібліотеки, які й потрапили у ТОП-10.
 
Чому б естетичним видом та сучасною атмосферою не залучити нових читачів й до наших бібліотек, аби відірвати їх від споглядання екрана планшета та домашнього крісла?
 
Лариса Лаптєва, 
редактор блогу Молодіжної секції УБА,
Рівненська обл.
 
У статті використно матеріали з Trendymen та Mentamore .

 

Переглянуто 1055