• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Проект для читачів-підлітків «Тінейджерські проблеми»

Підлітки - це група користувачів бібліотеки, яка через вікові особливості вимагає великої уваги і проявів професійної майстерності від бібліотекарів. Вони є новим типом читачів, які, з одного боку є «просунутими» технічно, але залишаються вразливими, незрілими, підростаючими дітьми. Тому робота з підлітками в Дитячій центральній бібліотеці ім. О. Пушкіна м. Краматорська розглядається як один з найважливіших напрямів бібліотечного обслуговування.

У рамках проекту у бібліотеці був створений Центр соціальної адаптації підлітків "Тінейджерські проблеми", з метою розширення і поліпшення освітньо-інформаційної і дозвіллєвої діяльності бібліотеки для цієї категорії, об'єднання зусиль з іншими установами міста, що займаються підлітковими проблемами, для створення умов їх успішної соціалізації в суспільстві.

Зрозуміло, що охопити усі хворобливі проблеми "тінейджерського" віку дуже важко. Тому бібліотекою зроблено акцент на заняттях з психологом, лікарем, соціологом та тренінгах за програмаю "Майнд-менеджмент" (самоменеджмент). Цикл занять проходить щомісячно протягом усього року і передбачає уроки толерантності, проблемні діалоги, консультації, психологічні тренінги тощо.На заняттях слухачі спільно обмірковують важливі питання, які хвилюють як підлітків, так і дорослих: дитячий егоїзм і агресивність, питання статевого виховання, сексуальної активності і поведінки, ранніх браків, питання боротьби зі СНІДом, наркоманією, шкідливими звичками. Дітям розповідають як правильно будувати міжособистісні стосунки, як усунути юнацький конфлікт та інше.

Тінейджери-1

Чому саме в бібліотеці проходять ці заходи? Тому, що тут інша форма стосунків. Це не урок. Це інше спілкування. Воно може бути довірливішим або більш діловим, але воно дає інші можливості, адже бібліотека – місце неформального спілкування.

Щоб зробити це спілкування більш невимушеним, зацікавити дітей творчою діяльністю, на базі Інтернет-центру ДЦБ ім. О. Пушкіна був створений спеціальний вільний простір для підлітків - Лофт (англ. "горище"), девізом якого стало: "Місце зустрічі – бібліотека»". Чому саме горище? Тому що підліткам властиво утаємничуватися і бажано у такому місці, де ніхто їх не потурбує, де вони можуть робити те, що їм подобається… Ось таким місцем і став для них Лофт.

Тінейджери-5

Ідея полягає в тому, щоб створити деякий притулок, де немає ні батьків, ні учителів, де підлітки вільно спілкуються між собою, жартують і обговорюють теми, що їх цікавлять. Тут вони можуть цікаво проводити свій вільний час,  записувати і слухати музику, танцювати, фотографуватися та створювати анімаційне відео, завантажувати свої кліпи на YouTube, створювати свої сторінки в соціальних мережах, грати в ігри, читати книги і журнали.

Тінейджери-4

У Лофт мають доступ тільки тінейджери від 12 до 16 років і той бібліотечний працівник, який їх обслуговує. Діти збираютьсяунеділюз 14.00 до 17.00 години. У Лофті не діє жодне із звичайних  правил поведінки у бібліотеці. Тут тільки три правила: поважай себе, поважайінших іповажай  місце, де ти знаходишся.

Оформити дизайн вільного простору в Інтернет-центрідопомогли самі ж юнаки –друзі-волонтери,графіті-команда Riotous.

Тінейджери-6

Спеціально для відвідувачів Лофта бібліотекою створеноблог "Loft for teen".

Спілкування у Лофті гармонійно доповнює знання, отримані підлітками під час занять в Центрі. Таким чином, заходи, які проходять у рамках роботи Центру соціальної адаптації підлітків "Тінейджерські проблеми", сприяють розкриттю самобутності кожної дитини, допомагають пізнанню своїх ровесників, а через них - кращому пізнанню самих себе.

Тінейджери-3

Надія Вірко,

член МС УБА,

провідний бібліотекар Інтернет-центру ДЦБ ім. О. Пушкіна

м. Краматорська Донецької обл.

 

Read 3621 times