• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Стимули та мотиви молодих фахівців бібліотеки

Я, Марина Ігнатюк, стала директором бібліотеки Житомирського національного агроекологічного університету два роки тому. За цей час було пройдено чимало важких етапів, набито достатньо «гуль», перш ніж мені – молодому керівнику – вдалося відчути свій колектив, прийняти і зрозуміти його не лише як інструмент для вирішення завдань, але й як співтовариство однодумців.

10563054 800395816647364 5560472746199293149 nТеорія вчить, що в управлінні персоналом мотивація розглядається як процес активізації мотивів співробітників (внутрішня мотивація) і створення стимулів (зовнішня мотивація) для їх спонукання до ефективної діяльності.

Всі ми розуміємо, що сьогодні традиційні «позитивні» стимули зовнішньої мотивації (грошова винагорода у вигляді премій, оплата за участь у виїзних заходах і т. п.) де-факто перестали працювати – недостатнє фінансування сфери культури перейшло в хронічну фазу…

Залишаються тільки «негативні» стимули, які зводяться до побоювань бути звільненим. Застосування таких стимулів лягає непосильним емоційним тягарем на будь-якого керівника.

Тому хочу поділитися своїм досвідом застосування внутрішньої мотивації персоналу, спрямованої передусім на емоційний стан молодих співробітників.

Перше, що я зрозуміла незабаром після мого призначення на посаду директора університетської бібліотеки – це те, що самій зробити роботу за усіх співробітників не вдасться. А так хочеться втілити свої мрії – і за короткий час.

Головне у розвитку керівника – усвідомлення того, що твій колектив – це продовження тебе, твоїх професійних умінь, твоїх амбіцій і навіть твоїх емоцій.

Можливості керівника будь-якої бібліотеки України при підборі персоналу як ефективної команди сьогодні досить обмежені, з одного боку – неухильною необхідністю скорочення спочатку незайнятих вакансій, а потім і працюючих співробітників; з іншого боку – вкрай мізерною кількістю молодих фахівців, готових працювати за досить невибагливу заробітну плату бібліотечного працівника.

Тому треба з особливою увагою відноситися до тих небагатьох молодих фахівців, яких вдалося залучити до роботи.

Відмінна риса молоді – готовність щоразу доводити рівень своїх професійних знань і умінь; азарт, загострене почуття справедливості, бажання працювати, не обмежуючись рамками трудового розпорядку.

І ще слід зазначити ще один важливий чинник – наявність різноманітних емоційних відгуків, властивих молодим фахівцям обох статей (і дівчатам, і молодим людям), що виникають при взаємодії керівника і його співробітника.

Молодий керівник, на мою думку, не повинен виключати зі свого арсеналу методи внутрішньої мотивації своїх співробітників, які ґрунтуються на використанні власних особистісних якостей керівника (зовнішніх і духовних) і знань особливостей психології молоді:

Для молодих людей:

  1. «Сподіваюся на тебе, адже ти такий дорослий, самостійний і надійний»;
  2. «Я в цьому розумію не так багато, але ти обов’язково розберешся і зробиш все як належить, адже ти – справжній професіонал».

Для дівчат:

  1. «Ти така креативна, я впевнена – ти зможеш мені допомогти в цьому»;
  2. «Ти самостійна, сучасна дівчина, немає сумніву – ти зробиш все якнайкраще».

Безперечно, ці прості методи здатні задіяти звичайні моделі поведінки у молодих людей і дівчат.

Ілюстрацією застосування одразу двох методів мотивації у молодих людей може стати наступний приклад.

У мене виникла ідея – зробити навчальне відео для основної категорії наших користувачів – студентів і аспірантів університету – але я не знала, яким чином зробити це.

За допомогою звернулася до свого молодого фахівця. Як раз був привід – він брав участь в організованій мною науково-практичній конференції «Традиційні та нові послуги сучасної бібліотеки»і вже закінчував підготовку свого виступу.

На жаль, я не помітила ентузіазму в його очах. Довелось застосувати метод «Я в цьому розумію не так багато, але ти обов’язково розберешся і зробиш все як належить, адже ти – справжній професіонал», і він не підвів! Мій співробітник одразу ж запропонував декілька варіантів вирішення завдання, вибрав кращий з них і ... зібрався вициганити на це аж цілих два дні (з його-то розумовими здібностями!!!).

Але мені це треба ще на вчора!

Бамс!!! Метод «Сподіваюся на тебе, адже ти такий дорослий, самостійний і надійний» – а що мені залишалося робити?!

Невже?! Спрацювало! Один натхненний вечір, кілька годин неробочого часу– і відео готове.

Переглянули? Прошу Вас, поставте лайк в Youtube, оцініть його працю!

Він мені потім сказав, що це я його мотивую власним прикладом, «не сиджу на місці», заряджаю команду позитивним мисленням, завжди оптимістичним настроєм і постійним рухом вперед.

А ви що думаєте з цього приводу?

Якою була його справжня внутрішня мотивація?

Готова до дискусії…

Марина Ігнатюк,

директор бібліотеки Житомирського

національного агроекологічного університету,

член Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації

Read 1489 times