• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Бібліотека Сумського державного університету – сучасна бібліотека нового покоління

Сьогодні бібліотека Сумського державного університету – це не тільки окрема будівля з читальними залами та книгосховищами, а справжній інформаційний центр, де запроваджені новітні технології, створені комфортні умови для користувачів, автоматизовані бібліотечні цикли та процеси: реєстрація, пошук, замовлення, комплектування, видача, повернення; це високотехнологічна інформаційна система, яка здатна задовольнити запити найвибагливіших  користувачів; це відкритий інформаційний портал не лише для студентської спільноти, а й для широкої громади міста.

Бібліотечно-інформаційна система СумДУ, яка загалом об’єднує 52 бібліотеки комплексної структури університету, забезпечує швидкий пошук та отримання інформації у зручній формі в будь-якому місці.

Наші читачі звикли, що вони мають електронний читацький квиток, електронний формуляр, власний електронний підпис. У роботу бібліотеки впроваджено програмний комплекс Card Manager й відповідне обладнання для виготовлення пластикових читацьких квитків. Наявність унікального штрих-коду на кожному читацькому квитку дозволяє прискорити автентифікацію користу­вача та його електронного формуляра в усіх підрозділах бібліотечної систе­ми. Відповідна техніка та наявність програмного забезпечення дозволяють оперативно, за 2-3 хвилини, оформити пластиковий читацький квиток, передбачають швидку перереєстрацію та подовження дії квитка за допомо­гою голографічної етикетки з відповідною позначкою.

unnamed

У роботу бібліотеки запроваджено автоматизовану інформаційно-бібліотечну систему УФД "Бібліотека", яка надала змогу вивести всі бібліотечні процеси на новий рівень. Завдяки системі комп’ютерної книговидачі та обслуговування користувачів запис книг в електронний формуляр здійснюється шляхом сканування і контролюється читачем за допомогою електронного підпису (пін-коду).

unnamed 1

Традиційні карткові каталоги були замінені Електронним каталогом, який повністю відтворює всі види наявних ви­дань, оновлюється в реальному часі, забезпечує вільний доступ до електронних версій документів будь-коли та з будь-якого куточка світу. Наявність власних інформаційних баз та широке впроваджен­ня Інтернет-технологій у бібліотеці надає можливість доступу на відстані до ресурсів бібліотеки. До основних online сервісів належать: замовлення друкованого примірника; перегляд власного електронного формуляра; створення списку літератури, друк та відправлення його на електронну пошту; перегляд статистики видачі/завантаження кожного документу; перегляд статистики відвідувань, візитів, переглядів, географії користувачів Е-каталогу та ін.

Все, що запроваджується у бібліотеці, розраховано на користувачів. Тому важливу роль для бібліотекарів відіграє зворотній зв’язок. Адже про популярність бібліотеки свідчать не лише рейтинги та перемоги у конкурсах, але і статистичні дані. За останній рік кількість унікальних візитів на сайт бібліотеки становить понад 300 тис. із 105 країн світу, кількість переглядів – понад мільйон (сервіси Openstat, LiveInternet дозволяють здійснити онлайн статистику сайту та провести оцінку ефективності його відвідувань).

Позитивно сприйнята студентством технологія оnline замовлення. Декілька простих кроків: знайти необхідний примірник у Електронному каталозі, ввести шифр читацького квитка та свій пін-код і натиснути «Замовити». Протягом декількох хвилин співробітник бібліотеки в режимі online опрацює замовлення і читач оперативно та позачергово зможе отримати книгу.

unnamed 2

Кожен користувач нашої бібліотеки має можливість з будь-якого місця переглянути свій персональний Електронний формуляр у режимі реального часу. Будь-коли читач може ознайомитися зі списком видань, отриманих у бібліотеці, із зазначенням дати й місця видачі. Завдяки функції «показувати історію» можна переглянутиповний перелік літератури, яка перебувала у користуванні читача раніше.

unnamed 4

Користувачам читальних залів надана мож­ливість відкритого доступу до всіх видів інформаційних ресурсів. Запроваджено технологію CheckPoint, яка захищає книги у вільному доступі від несанкціонованого винесення. Система за­хисту складається з електромагнітних антен (ворота CheckPoint) та захис­них електромагнітних етикеток на книгах.

unnamed 5

Доступ до ресурсів на різноманітних носіях передбачає подальше кон­вертування інформації в єдиний формат, і для цього також створені від­повідні умови. Бібліотека оснащена найсучаснішим обладнанням для пере­гляду, зчитування та запису будь-якої інформації.

Не новинкою для читачів є наявність у руках бібліотекарів ручок-сканерів C-pen (підтримують 167 мов світу), які запобігають некоректному введенню даних та прискоренню роботи по створенню інформаційних баз бібліотеки. Цей прилад оснащений системою оптичного розпізнавання, яка дозволяє перетворити графічне зображення в текстовий файл. А професійний фотосканер  ATIZ BookDriveDIY на основі цифрових фотоапаратів надає можливість швидкого оцифрування літератури та поповнення бази електронних копій.

         unnamed 6  unnamed 7

Така  організація доступу до інформації, наявність умов для її подальшого опрацювання повністю відповідають найкращим європейським традиціям та стандартам інформаційного забезпечення всіх напрямків діяльності університету.

Автоматизація інформаційно-бібліотечних процесів і всі пов'язані з цим нововведення позитивно сприймаються користувачами, які відзначають су­часність, оперативність, доступність та комфортні умови роботи з інформа­цією. У разі виникнення труднощів у самостійній роботі з інформацією ко­ристувачі завжди можуть отримати online-консультацію абро скористатися допомогою співробітни­ків. Усе це сприяє формуванню позитивного іміджу бібліотеки.

Одним із останніх інноваційних нововведень є запровадження технології QR-кодування. Видання бібліотеки СумДУ, що мають електронну версію (понад 6 тис. праць співробітників університету), забезпечені QR-кодом. При наявності мобільного пристрою  з фотокамерою та можливістю виходу в Інтернет завантажити будь-яку електронну версію в один клік не складе жодних труднощів. Ще ніколи доступ до електронних версій не був таким швидким та зручним, у чому читачі бібліотеки СумДУ уже переконалися.

unnamed 8

Ніколи не можна зупинятися на досягнутому. Тому нові ідеї, нові технології в бібліотечній індустрії, нові сервіси та ресурси ми активно впроваджуємо в нашій бібліотеці, іншими cловами, ми – завжди в тренді. Впровадження технологій – не данина моді, це необхідність продиктована часом, інструмент для орієнтування в сучасному інформаційному просторі. Як говорив відомий персонаж Льюїса Керрола: «Треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше!».

Бібліотека СумДУ – це світ нових можливостей. Гарний настрій, радість та усмішка на обличчях користувачів, тепла та дружня атмосфера завжди панують у нашому бібліотечному середовищі. Для більшості студентства бібліотека стала «другою домівкою», де тебе завжди вітають посмішкою, де ти можеш з користю провести час, відпочити чи підготуватися до занять, скористатися комп’ютером чи безкоштовним Wі-Fі…

Наші читачі знають, що бібліотека СумДУ – це затишок, безмежний інформаційний простір, їхня зона комфорту. 

Read 8439 times