• +38(093) 981-39-31

Підтримати секцію

Бібліотекарі, бережіть очі змолоду!

Сьогодні бібліотеку важко уявити без комп’ютера, практично всі процеси комп’ютеризовані, є доступ до Інтернету, тому відірватися від монітора – часта проблема для сучасних бібліотекарів. 

Повсякденна робота, з’явилось натхнення, треба «підтягнути хвости» або затягує Інтернет – і час пролітає непомітно, а очі після цього хочуть вивалитися. Як результат – сідає зір, знижується продуктивність і до всього ж спина стала кривою. А для молодих бібліотекарів ця тема особливо актуальна, адже нам іще жити і працювати довго і плідно, тому проблеми зі здоров’ям нам ні до чого.
 
Головною запорукою гарного зору, як і здоров’я в цілому, є правильне харчування.
 
Насамперед у харчуванні потрібно дотримуватися кількох принципів:
-помірність у їжі; 
-повноцінна і різноманітна їжа, що правильно поєднується і легко засвоюється; 
-підвищене додавання в раціон продуктів, багатих на вітаміни та мікроелементи. 
 
Щоб забезпечити собі хороший зір, крім повноцінного, збалансованого харчування, необхідне надходження в організм достатньої кількості вітамінів. Добре  відомо, що очі особливо потребують вітамінів А, В і С.
 
Не менш важливим є те як ви сидите за компом'ютером. 
 
Не зайвими будуть і вправи, що дозволяють розслабити очі. Для цього гарно підходить пам’ятка:
 

Проте, вправи потрібно робити часто і регулярно! 

А коли не вистачає власної сили волі, бракує уважності до свого самопочуття, або просто підводить пам’ять на допомогу приходять спеціальні програмки.

Ще кілька років тому, з такими «помічниками» було не густо і більшість були недосконалі, схожі на планувальники, будильники, нагадування і вони часто густо легко вимикалися та ігнорувалися, в тому числі і мною. Крім того, майже всі вони були «шароварні». 

Та, на щастя, прогрес не стоїть на місці і щодня з’являється щось нове і цікаве, пропоную вашій увазі огляд кількох найпопулярніших програм, що переривають роботу за комп’ютером. 

EyeLeo 

Міні-паузи по 10 сек. (Очима покрутити, подивитись у вікно, тощо) і макро-паузи (5 хв. піти до колеги попити кави). На даний момент користуюся тільки цією програмою. Програма безкоштовна.

 
Кожні п'ять хвилин показує міні-вправу для очей. Через задані в програмі проміжки часу (від 30 хвилин до години) висвічується великий екран з пропозицією перепочити 5 хвилин (просто піти розім'ятися, поїсти, поспати - залежно від часу доби). Програма платна.
 
З заданим інтервалом показує на чорному тлі рухому кульку або квадрат (змушує рухатися очі). В налаштуваннях (Settings) треба вибрати Start the visual training.
 
Ця програма показує як треба робити вправи для очей і нагадує про необхідність зробити перерву. Має кілька скінів в аніме стилі, які можна налаштовувати на свій смак. Безкоштовна.
 
Показує різні геометричні картинки. Програма має широкий набір налаштувань, за допомогою яких ви можете встановити тривалість вправ і час їх появи. Включити додаткові повідомлення про необхідність зробити перерву в роботі і багато іншого. У програмі також є модуль «script maker», що дозволяє самим створювати власні вправи для очей. Безкоштовна.
 
Не напружуйтесь, частіше кліпайте і не забувайте, що кращий відпочинок для очей це сон і прогулянка на свіжому повітрі!
 
Марія Рубан, 
член Молодіжної секції УБА, 
провідний бібліограф 
Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки
 
Read 1344 times